Obnovil Betlémskou kapli i Karolinum. Dílo architekta Fragnera inspiruje dodnes. Projděte si ho

Dílo Jaroslava Fragnera.
Pavilon nemocnice v Mukačevu na Podkarpatské Rusi navrhl Jaroslav Fragner hned po skončení školy v roce 1928. Byl jednou z prvních moderních staveb ve střední Evropě.
Kvůli svažitému pozemku je obytný prostor Budilovy vily rozprostřen do tří pater. Ve spodním se nachází technické zázemí, na úrovni terasy se nachází obývací pokoj s jídelnou a ve vrchním patře jsou dvě ložnice.
Letní dům navrhl Jaroslav Fragner i pro J. Moráka. Vila se nachází v Nespekách nedaleko Benešova.
Proslavil se také prací na obnově Betlémské kaple.
Foto: ČTK
ČTK ČTK, pej
3. 1. 2017 12:21
Tvorba předního českého architekta Jaroslava Fragnera byla inspirována funkcionalismem a kubismem. Proslavil se nejenom prací na obnově, dostavbě či opravě českých památek, ale i návrhy rodinných domků. Podívejte se na výběr některých z jeho děl.

Architekt Jaroslav Fragner, od jehož úmrtí uplynulo 3. ledna 50 let, patřil k nejvýznamnějším tvůrcům českého funkcionalismu.

K jeho nejznámějším dílům patří dostavba a rekonstrukce Karolina a Betlémské kaple v Praze či budova tepelné elektrárny v Kolíně, které vévodil tehdy nejvyšší komín v Čechách.

Fragner se narodil 25. prosince 1898 do rodiny jednoho ze zakladatelů českého farmaceutického průmyslu Karla Fragnera. Vystudoval Akademii výtvarných umění u Josefa Gočára, po studiích navrhl pavilon nemocnice v Mukačevu na Podkarpatské Rusi (1928), jednu z prvních moderních staveb ve střední Evropě.

Později jej proslavily práce na obnově, dostavbě či opravě českých památek, jako byl Pražský hrad, Betlémská kaple a především Karolinum.

Z Fragnerovy dílny pochází i palác Merkur v pražské Revoluční ulici. Především pro příbuzné a přátele, mimo jiné i pro svou manželku, tanečnici a choreografku Milču Mayerovou, navrhl několik drobných víkendových domků, v nichž se odrážely poznatky z jeho cesty po Americe (1935) a inspirace tvorbou Franka Lloyda Wrighta a Alvara Aalta.

Po Gočárově smrti v roce 1945 se Fragner ujal řízení Školy architektury AVU, kde vychoval celou plejádu výborných architektů. Také udržoval styky s německou školou Bauhaus a byl členem uměleckého spolku Devětsil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy