Rekonstrukce prostoru historického paláce na řeznictví: Chirurgie a očištění, říká architekt

Foto: archiv IBD
Bydlení
23. 1. 2018 15:59
Kantýna je nový podnik zaměřený na české hovězí a vepřové maso, který byl otevřen loni v dubnu v ulici Politických vězňů v Praze. Pod jednou střechou se tu propojuje řemeslo řezníků a zkušenosti kuchařů. Rekonstrukce prostoru v historické budově Ringhofferova paláce se ujal architekt Rudolf Netík. Realizace rovněž soutěží o cenu Interiér roku 2017, Aktuálně.cz je jejím hlavním mediálním partnerem.

Podnik sídlící v historické budově Ringhofferova paláce v Praze je rozdělen na několik částí. V řeznictví si hosté mohou koupit maso domů, anebo jim ho kuchaři na místě ogrilují. Centrální části, samoobslužné kantýně, dominuje mramorový stůl a výdejní pult.

Projekt

Kategorie: Veřejný interiér

Autor: Akad. arch. Rudolf Netík (www.rudolfnetik.com)

Místo: Praha

Interiér Kantýny v budově bývalé banky a zednářské lóže navrhl architekt Rudolf Netík. Umístění a prostor podle něj samy nabídly řešení, kterým nešlo odolat.

"Smaragdová deska hermetiků, motiv oktagonu v půdorysu hlavní dvorany vepsaný do loga a následně do tvarů světel, lavice a materiály, které kontrastují s interiérem bývalé banky," vypočetl architekt prvky, s nimiž pracoval.

Místo má podle něj atmosféru něčeho, co známe, a přitom nevíme, kde jsme to viděli. Začíná to vysokým čtvercovým vstupním sálem s řeznictvím a lavicí jako připomínkou staré tržnice, ve kterém jsou restaurované originály soch od Jana Štursy. Dominantou hlavní dvorany je pult z modrého kvarcitu, výčep a výdej jídla s průhledy do kuchyně místo bankovních přepážek.

Při své práci vycházel Netík z hermetického principu "co je dole, je i nahoře". Nad pultem i nad stoly se proto vznášejí jejich obrysy v podobě světel.

"Všemu předcházela důsledná očista původní monumentální dispozice od Vojtěcha Ignáce Ullmanna. A taky chirurgická práce - implantace opravdu velké kuchyně, vzduchotechniky a všech technologií do přízemí bankovního domu s pěti patry administrativy, který s něčím takovým nikdy nepočítal. Jako u dobré chirurgie, ani tady není vidět to, co se nejvíc povedlo," uzavírá architekt.

Na přístup architekta Kotíka navázalo Studio Najbrt, které navrhlo grafickou identitu podniku a logo ve tvaru kosti. "Napětí mezi vysokým a nízkým, mezi bankovním palácem a řeznictvím, honosností mramorového obětního oltáře v secesním interiéru bývalého zednářského sídla a přiznanou nerezovou surovostí gastrovybavení se odrazilo v architektuře i našem designu. Sofistikované artdecové rastry, elegantní kapesníčky a zdobné písmo při bližším pohledu odhalují prostou základní konstrukci - kost. V tom se principiálně přibližujeme člověku - co navenek vypadá důstojně, je ve své podstatě jen sbírka masa a kostí," přiblížil grafik Bohumil Vašák.

Soutěž interiér roku 2017

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2017. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 28. 2. 2018

Vyhlášení výsledků: 10. 4. 2018

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Břečka dal první gól za Kasimpasu a poprvé v turecké lize vyhrál

Obránce Tomáš Břečka vstřelil první gól za Kasimpasu, kam přestoupil v lednu z Jablonce. Český fotbalista otevřel skóre dnešního utkání turecké ligy proti Denizlisporu, nad kterým jeho tým zvítězil 2:0. Pro Břečku to byla první výhra v soutěži, které se dočkal na šestý pokus. Dosud se mohl s Kasimpasou radovat z vítězství pouze v jednom pohárovém utkání.

Břečka se trefil ve 22. minutě. Po standardní situaci jeho hlavičku gólman Denizlisporu ještě vyrazil, ale na dorážku českého stopera už nestačil.

Kasimpasa, které chyběl zraněný David Pavelka, vyhrála v ligové soutěži poprvé od 14. prosince po sedmi zápasech. Na předposledním místě tabulky ztrácí dva body na 15. příčku, která zajišťuje záchranu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy