Indičtí architekti vytvořili klimatizaci, která se obejde bez elektrické energie

Bydlení
8. 10. 2017 11:30
Indické architektonické studio oprášilo starověké techniky a vyrobilo prototyp levné a ekologické klimatizace, která k ochlazení nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Objekt navíc zkrášluje průmyslové prostředí tamní továrny.
Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

Architektonické studio Ant Studio z Nového Dillí vytvořilo klimatizaci, která dokáže i bez použití elektrické energie účinně bojovat s nesnesitelnými indickými vedry. 

Umělecká instalace vznikla jako součást zkrášlovacího projektu průmyslového prostředí továrny DEKI Electronics. Vyrobena byla s minimem finančních prostředků a především s respektem k životnímu prostředí.

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jde o ekologicky šetrné zařízení určené především pro pracovní prostory, které dokáže ochladit okolní vzduch," pospal prototyp Aktuálně.cz zakladatel studia Ant Monish Siripurapu.

Objekt je podle něj v podstatě pokusem o zjednodušení a reinterpretování konceptu klimatizace. "Indická léta jsou náročná a obzvlášť pak na pracovištích. Lidé ztrácí energii a chuť do práce a nadměrné teplo může mít dopad i na jejich zdraví. Velké a drahé klimatizační systémy však nejsou vždy vhodnou volbou," dodává architekt.

Se svými kolegy proto hledal levnější a ekologičtější variantu. S využitím moderních výpočetních technologií a kalibračních technik oživili tradiční techniku ochlazovaní - vypařování a vyrobili první prototyp ekologické a levné klimatizace.

Objekt s hliníkovou konstrukcí je vyplněn hliněnými kužely různého tvaru a velikosti. Voda proudící po terakotové struktuře (stačí ji zvlhčovat dvakrát denně) je díky pórovitosti povrchu jednotlivých kuželů absorbována. Na vnějším povrchu se pak voda odpařuje, čímž je ochlazován okolní vzduch.  

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jako architekt jsem chtěl najít řešení, které splňuje jak ekologické, tak estetické nároky a zároveň využívá tradiční řemeslné postupy," dodal Siripurapu. 

Zkušební provoz prototypu podle něj potvrzuje, že metoda, kterou k ochlazování využívali již Egypťané ve starověku, může fungovat i dnes. Objekt podle něj dokáže horký vzduch přes 50 stupňů Celsia ochladit až na 36 stupňů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy