Indičtí architekti vytvořili klimatizaci, která se obejde bez elektrické energie

Bydlení
8. 10. 2017 11:30
Indické architektonické studio oprášilo starověké techniky a vyrobilo prototyp levné a ekologické klimatizace, která k ochlazení nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Objekt navíc zkrášluje průmyslové prostředí tamní továrny.
Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

Architektonické studio Ant Studio z Nového Dillí vytvořilo klimatizaci, která dokáže i bez použití elektrické energie účinně bojovat s nesnesitelnými indickými vedry. 

Umělecká instalace vznikla jako součást zkrášlovacího projektu průmyslového prostředí továrny DEKI Electronics. Vyrobena byla s minimem finančních prostředků a především s respektem k životnímu prostředí.

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jde o ekologicky šetrné zařízení určené především pro pracovní prostory, které dokáže ochladit okolní vzduch," pospal prototyp Aktuálně.cz zakladatel studia Ant Monish Siripurapu.

Objekt je podle něj v podstatě pokusem o zjednodušení a reinterpretování konceptu klimatizace. "Indická léta jsou náročná a obzvlášť pak na pracovištích. Lidé ztrácí energii a chuť do práce a nadměrné teplo může mít dopad i na jejich zdraví. Velké a drahé klimatizační systémy však nejsou vždy vhodnou volbou," dodává architekt.

Se svými kolegy proto hledal levnější a ekologičtější variantu. S využitím moderních výpočetních technologií a kalibračních technik oživili tradiční techniku ochlazovaní - vypařování a vyrobili první prototyp ekologické a levné klimatizace.

Objekt s hliníkovou konstrukcí je vyplněn hliněnými kužely různého tvaru a velikosti. Voda proudící po terakotové struktuře (stačí ji zvlhčovat dvakrát denně) je díky pórovitosti povrchu jednotlivých kuželů absorbována. Na vnějším povrchu se pak voda odpařuje, čímž je ochlazován okolní vzduch.  

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jako architekt jsem chtěl najít řešení, které splňuje jak ekologické, tak estetické nároky a zároveň využívá tradiční řemeslné postupy," dodal Siripurapu. 

Zkušební provoz prototypu podle něj potvrzuje, že metoda, kterou k ochlazování využívali již Egypťané ve starověku, může fungovat i dnes. Objekt podle něj dokáže horký vzduch přes 50 stupňů Celsia ochladit až na 36 stupňů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy