Z tiskárny a skladu vznikla umělecká galerie. Architekt využil i vodovodní trubky

Recepce galerie Kartografie Praha.
Prostor galerie Kartografie Praha se nachází ve dvou objektech - zděné budově z roku 1896 a železobetonovém skeletu vystavěném roku 1907.
Zděnou budovu navrhl stavitel Josef Blech, který ji koncipoval jako dvoulodní halu.
Původní klenbu z cihel zachoval architekt Svoboda dodnes. Místo, které slouží jako hlavní výstavní prostor, původně autor stavby navrhl pro pražský reprodukční závod M. Schulz, grafický umělecký ústav, založený roku 1862.
V hlavním sále stály tiskařské stroje a po zrušení tiskárny prostor fungoval i jako sklad.
Foto: archiv Institutu bytového designu
Magazín Magazín
2. 2. 2019 9:00
V hlavních prostorách galerie Kartografie v Praze 7 kdysi stávaly tiskárny a býval zde i sklad. Díky citlivé rekonstrukci architekta Marka Svobody se ze zanedbané plochy plné nevhodných stavebních zásahů stala reprezentativní galerie. Projekt soutěží o cenu Interiér roku 2018, Aktuálně.cz je jejím mediálním partnerem.

"Snažil jsem se nové vrstvy odstranit a zachovat pouze železobetonový skelet včetně původních stěn," přibližuje koncept rekonstrukce architekt Marek Svoboda.

V obou budovách, které tvoří galerii Kartografie, zachoval co nejvíce původních detailů a zároveň celý prostor očistil od nevhodných stavebních zásahů. Díky tomuto přístupu se mu podařilo zachovat třeba klenby z cihel nebo původní železobetonový strop. 

V interiéru galerie využil i staré vodovodní trubky nebo svítidla nalezená ve sklepě. 

Interiér roku 2018

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími v kategorii Veřejní interiér postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2018. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 
Vyhlášení výsledků: 10. 4. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy