Galerie: Dřevěné stavby rostou do nebe. Japonci chystají nejvyšší mrakodrap, ze dřeva staví i Češi

Galerie: Dřevěné stavby rostou do nebe. Japonci chystají nejvyšší mrakodrap, ze dřeva staví i Češi
Na stavbu sedmdesátipatrového domu plánuje firma použít 180 tisíc metrů krychlových dřeva. V mrakodrapu mají být kromě bytů i hotely, obchody a kanceláře.
Náklady na stavbu se odhadují na 600 miliard jenů (115 miliard korun), což je až dvojnásobek ceny klasického věžáku stejné výšky. Firma ale předpokládá, že díky technologickému pokroku budou náklady před dokončením nižší.
Postavit dřevěný mrakodrap Oakwood Tower o výšce 310 metrů plánují i v Londýně. Projekt zpracovala firma PLP Architecture a fakulta architektury Cambridgeské univerzity.
Nejvyšším dřevěným mrakodrapem na světě je v současné době studentská kolej v kanadském Vancouveru, která má výšku 53 metrů.
Foto: IPR
ČTK ČTK, pej
8. 3. 2018 7:28
Japonská společnost Sumitomo Forestry chce u příležitosti 350 let od svého založení postavit největší dřevěný mrakodrap na světě. V Tokiu by měl vyrůst do roku 2041. V Česku je výška dřevostavby zákonem omezena na 12 metrů (počítáno od prvního podlaží po podlahu posledního podlaží). Dosud nejvyšším objektem ze dřeva se tak u nás stala konstrukce postavená na loňském Salonu dřevostaveb v Praze.

 

Právě se děje

před 43 minutami

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy