V lockdownu postavili pojízdný dům na Vysočině. Chtěli jsme dát lidem svobodu, tvrdí

V lockdownu postavili pojízdný dům na Vysočině. Chtěli jsme dát lidem svobodu, tvrdí
... nahoře spaní pro děti.
Interiér je přizpůsobený tak, aby se v něm vyspali až čtyři lidé.
Ve zvlněném terénu Vysočiny s výhledem do hlubokého údolí a na špice stromů stojí dřevostavba zvaná Zašívárna.
Malá chata na samotě je nezávislá na inženýrských sítích, produkuje vlastní elektřinu, má kompostovací záchod a nádržku na vodu ze studny.
Foto: Jiří Hloušek, 3petrici studio, Zašívárna
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 8. 2021 6:00
Ve zvlněné krajině Vysočiny nedaleko obce Polom stojí nad údolím malá dřevostavba zvaná Zašívárna. Domek, který je nezávislý na inženýrských sítích, má vše, co je potřeba k nenáročnému stylu života. Sourozenci Marek a Zina Petríkovi ho navrhli a vlastnoručně postavili během pandemie koronaviru, kdy utíkali z ruchu města. Teď slouží pro víkendové pobyty hostů, kteří se chtějí na čas odpojit.

Zašívárna je nové glampingové ubytování, které se nachází na Vysočině. Má sice stálé místo, když má však člověk silné auto, může se přesouvat i po okolí. Domek na kolech má nosnost tři tuny a nepotřebuje stavební povolení. Pohodlně se do něj vejdou až čtyři lidé. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy