V Beskydech postavili moderní valašský dům. Nemá plot a nad ložnicí roste tráva

V Beskydech postavili moderní valašský dům. Nemá plot a nad ložnicí roste tráva
Jádro domu tvoří společenský prostor s kuchyní, jídelním stolem a vstupem na zahradu.
Prosklená stěna na štítu domu nechává dovnitř proniknout malebnou okolní krajinu, zbylý prostor je čistě bílý a dá se různě měnit dle představy fotografa.
Nemá ploty ani hrazení. Rodinný dům v obci Valašská Bystřice navazuje na chráněnou krajinnou oblast Beskydy a svým stylem odkazuje na architekturu selských staveb. Místo stodol a skladů na zahradní techniku má v přístavbě ložnici a výhled na zarostlou louku.
Dům tak svou výškou navazuje na okolní zástavbu a současně se otevírá do krajiny, kterou nechává prostoupit i dovnitř domu. "Z každého prvku jsme si vzali to nejlepší. Ze stávající výstavby urbanistické uspořádání, z louky zase jemné křivky terénu," vysvětlují autoři stavby.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 4. 2022 16:59
Přestože v okolí stojí hlavně stavby z doby normalizace, fotograf Přemysl Jurča a jeho manželka se rozhodli postavit si v obci Valašská Bystřice úzký dům se sedlovou střechou, proskleným ateliérem a malou přístavbou porostlou zelení. Svým stylem odkazuje na architekturu selských staveb, místo stodol a skladů na zahradní techniku má v přístavbě ložnici a výhled na zarostlou louku.

Dům navrhlo studio ValArch ateliér a vyplňuje mezeru mezi chráněnou krajinou Beskyd a normalizační zástavbou obce. "Zvolili jsme proto z každého prvku to nejlepší. Ze stávající výstavby urbanistické uspořádání, z louky zase jemné křivky terénu. Louku natahujeme až na střechu ložnice a stíráme hranice mezi terénem a domem," vysvětlují architekti.

Podívejte se, jak se bydlí v domě s vlastním fotografickým ateliérem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy