Temná historie Vinohradské tržnice. Tehdejší slávu vystřídala desetiletí chátrání

TV Architect
28. 8. 2022 11:30
Na přelomu 19. a 20. století vzniklo v Praze několik tržnic. Jednou z nich je i Vinohradská tržnice postavená v letech 1903 až 1905. Jedná se o zděnou stavbu s železnou prosklenou střechou, která se nachází mezi Vinohradskou třídou a Slezskou ulicí. Budova ve stylu historismu s prvky secese se řadí mezi typické příklady architektury obdobných staveb tehdejší doby.
V Praze na přelomu 19. a 20. století vzniklo několik tržnic. Jednou z nich je i Vinohradská tržnice postavená v letech 1903 až 1905. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Po několik desetiletí tržnice sloužila svému účelu - místo zde našlo zhruba sto prodejců potravin a různých výrobků. Po roce 1948 ale dům začal chátrat, a provoz tržnice tak byl na začátku 70. let ukončen. Budova zůstala uzavřená a koncem 80. let se mluvilo o její demolici, proti které mnozí Pražané protestovali.

Po sametové revoluci se ale tržnice dočkala rekonstrukce a opět se v ní začalo prodávat. V současné době se uvnitř budovy nachází středisko designu s bytovým sortimentem. V suterénu tržnice se dochovala původní strojovna vzduchotechniky, kterou vyrobila Českomoravská strojírna v roce 1902. 

Podívejte se také na díl TV Architect o radnici v Ostravě:

Autorem budovy byl významný architekt Antonín Turek, pozdější hlavní projektant Královských Vinohrad. V této pražské čtvrti stojí i za dalšími známými stavbami - a to například Národního domu, hřbitovního kostela svatého Václava nebo vodárenské věže.

Turek, který byl žákem známého architekta Josefa Šulce, také na Vinohradech navrhl i několik škol. Mezi tu nejvýznamnější patří škola Na Smetance. Jeho stavby jsou převážně v novorenesančním, popřípadě neogotickém stylu. 

 

Právě se děje

Další zprávy