Papaláši se zde ukrývali před světem. V Prezidentském domku si vybudovali i kino

TV Architect
6. 11. 2022 11:30
Prezidentský domek se nachází v jihozápadní části Královské zahrady Pražského hradu. Na tomto místě stával kdysi barokní skleník. "Dochovala se ale jen jeho část, která byla následně za druhé světové války zakomponována do novostavby vily pro tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.
Prezidentský domek je objekt stojící v jihozápadní části Královské zahrady Pražského hradu. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

K pozůstatkům původního skleníku od projektanta Kiliána Ignáce Dientzenhofera nechal hradní architekt Pavel Janák po druhé světové válce přistavět dvě symetrická křídla. Vznikla rezidence, kterou si ovšem Edvard Beneš neužil, neboť v roce 1948 abdikoval a ve stejném roce i zemřel.

Podívejte se také, jak vypadal byt T. G. Masaryka:

Prvním nájemcem se stal až prezident Klement Gottwald. Dalšími nájemníky pak byli i další prezidenti komunistické éry: Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda a Gustáv Husák. V této době ve vile vzniklo také malé kino a sauna a bazén. 

V 90. letech nechal prezident Václav Havel Královskou zahradu otevřít veřejnosti. Rezidence v té době sloužila jako zázemí pro tiskové konference a jednání, v horním patře byly byty pro významné návštěvy. 

Objekt byl nedávno rekonstruován dle návrhu architekta Tomáše Šantavého. Všechny kvalitní detaily z původní stavby byly zachovány. Opravena byla i unikátní barokní freska v rizalitu.

 

Právě se děje

Další zprávy