Jak dostat vodu z Vltavy do Vršovic. Uvnitř vodárny se čas vrátí zpět

TV Architect
10. 4. 2022 11:30
Vršovickou vodárnu v Michli navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Byla jednou z prvních staveb svého druhu v Čechách. Od roku 1907 zásobovala pitnou vodou území Vršovic, později i Braníka, Krče a Michle. Svému účelu tato stavba sloužila až do roku 1975. Původním cílem bylo dostat vodu z Vltavy až do Vršovic. 
Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Investorem bylo tehdy ještě samostatné město Vršovice, jež se nacházelo v údolí, a proto si pronajalo pozemek na vyvýšeném místě sousední obce Michle. Stavba vysoká 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou stojí na okraji pankrácké pláně v ulici Hanusova.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Domu U Černé Matky Boží:

"Vodárna vznikla ve stylu architektonické moderny, je to krásný příklad z Kotěrova vrcholného období," popisuje dílo historik architektury Zdeněk Lukeš. Zajímavostí je podle Lukeše portál věže, který je inspirován jednou ze staveb nizozemského architekta Hendrika Petruse Berlageho - Kotěrova přítele a velkého vzoru. Dalším významným prvkem je železné schodiště a železný rezervoár. Interiéry vypadají stejně jako v době svého vzniku. 

Okolní nižší cihlové industriální stavby se strojovnou byly zároveň i vstupem do podzemní šachty a zázemím správce. Další drobné objekty, které souvisí s přečerpáváním vody a jsou připisovány Kotěrovi, leží o pár kilometrů dále, na břehu Vltavy v Braníku. 

 

Právě se děje

Další zprávy