Zapomenuté a rozkradené. Jaký je příběh okázalých hrobů na Olšanech?

TV Architect
14. 11. 2021 11:30
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra je autorem nejen velkých staveb. Příkladem jsou hroby a hrobky, které najdeme po celé České republice, především pak na významných hřbitovech v Praze.
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra je nejen autorem velkých staveb, ale také realizátor malých prvků. Příkladem jsou hroby a hrobky. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Jedna z nejstarších hrobek na Olšanských hřbitovech je hrobka lékaře Karla Maydla. Je z černé leštěné žuly, zdobena bronzovými věnci od sochaře Bohumila Kafky. Tato hrobka se dochovala jen zčásti.

Pozoruhodný je také náhrobek rodiny Nathana Robitscheka a Friedricha Elbogena. Najdeme je u severní zdi Nového židovského hřbitova a jsou z přelomu 19. a 20. století. Za zmínku stojí také hrob Maxe Perutze z roku 1904. Ten je decentně zdoben barevnou skleněnou mozaikou, další ozdobné prvky už ovšem chybí. Zajímavostí je, že náhrobní kámen Egona Perutze je kopií jednoho ze sloupků Robitschekova hrobu.

Podívejte se na Skryté poklady architektury o Kotěrově tramvaji:


Samotný Kotěra má hrob na Vinohradském hřbitově, zajímavostí je, že i když Kotěra neměl kubismus příliš v lásce, tento hrob má právě kubistické rysy.

Většina hrobů dnes bohužel není v optimálním stavu, přišly zpravidla o kovové prvky, které někdo poničil nebo odcizil. Existuje však nadace pod Správou pražských hřbitovů, která provádí adopci míst posledního odpočinku. Jejím cílem je opuštěným, avšak významným hrobům vrátit původní vzhled.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy