Měla se odtud řídit válka. Pod slavným hotelem na "Václaváku" byl i tajný špitál

TV Architect
10. 10. 2021 7:00
Hotel Jalta na Václavském náměstí vznikl v éře komunistické totality 50. let jako jeden ze dvou významných pražských hotelů. Druhým byl Hotel International v Dejvicích. Přestože jde o stavbu ve stylu socialistického realismu, je architektonicky cennou památku, říká v pořadu Skryté poklady architektury historik Zdeněk Lukeš. Autorem budovy byl meziválečný představitel avantgardy Antonín Tenzer.
V totalitní éře vznikly v Praze dva významné hotely. Jedním byl International v Dejvicích a druhým hotel Jalta na Václavském náměstí. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Tenzer vytvořil v druhé polovině 50. let elegantní fasádu s travertinovým obkladem. Zajímavostí je, že fasádní kámen prý vybíral tehdejší prezident Antonín Zápotocký, který byl vyučeným kameníkem. Fasádu pak zdobí čtyři plastiky od sochaře Jana Jiříkovského.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Tenzer navrhl v hotelu i veškeré vnitřní prostory, včetně zařízení a detailů. Z původního zařízení se dochoval jen zlomek věcí. Současní majitelé se ale snaží o to, aby interiér hotelu působil autenticky a odpovídal době vzniku.

Působivě vypadá spirální schodiště propojující přízemní hotelovou halu s kavárnou v patře. Schodiště svým vzhledem předbíhá svou dobu a předznamenává další vývoj architektury.

Hotel se stal již od začátku oblíbenou destinací západních turistů nebo zpravodajů, a to i proto, že se nachází v samém srdci metropole. Součástí stavby je tehdy tajný podzemní kryt, který vznikl pod hotelem. V případě války tu měl sídlit krizový štáb zemí Varšavské smlouvy. Dnes je tu malé muzeum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
Další zprávy