Měla se odtud řídit válka. Pod slavným hotelem na "Václaváku" byl i tajný špitál

TV Architect
10. 10. 2021 7:00
Hotel Jalta na Václavském náměstí vznikl v éře komunistické totality 50. let jako jeden ze dvou významných pražských hotelů. Druhým byl Hotel International v Dejvicích. Přestože jde o stavbu ve stylu socialistického realismu, je architektonicky cennou památku, říká v pořadu Skryté poklady architektury historik Zdeněk Lukeš. Autorem budovy byl meziválečný představitel avantgardy Antonín Tenzer.
V totalitní éře vznikly v Praze dva významné hotely. Jedním byl International v Dejvicích a druhým hotel Jalta na Václavském náměstí. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Tenzer vytvořil v druhé polovině 50. let elegantní fasádu s travertinovým obkladem. Zajímavostí je, že fasádní kámen prý vybíral tehdejší prezident Antonín Zápotocký, který byl vyučeným kameníkem. Fasádu pak zdobí čtyři plastiky od sochaře Jana Jiříkovského.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Tenzer navrhl v hotelu i veškeré vnitřní prostory, včetně zařízení a detailů. Z původního zařízení se dochoval jen zlomek věcí. Současní majitelé se ale snaží o to, aby interiér hotelu působil autenticky a odpovídal době vzniku.

Působivě vypadá spirální schodiště propojující přízemní hotelovou halu s kavárnou v patře. Schodiště svým vzhledem předbíhá svou dobu a předznamenává další vývoj architektury.

Hotel se stal již od začátku oblíbenou destinací západních turistů nebo zpravodajů, a to i proto, že se nachází v samém srdci metropole. Součástí stavby je tehdy tajný podzemní kryt, který vznikl pod hotelem. V případě války tu měl sídlit krizový štáb zemí Varšavské smlouvy. Dnes je tu malé muzeum.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy