Slon v architektuře ukazuje, jak se stavěly unikátní pavilony pro exotická zvířata

Slon v architektuře ukazuje, jak se stavěly unikátní pavilony pro exotická zvířata
V Indonéské džungli se návštěvník po úzké pěšině noří hlouběji do deštného pralesa. "Je to jiný princip, než když pozorujeme zvířata ve výběhu z široké hlavní cesty v tradiční zoo," vysvětluje architekt.
Architekt musí při návrhu myslet na to, že návštěvníci chtějí zvířata hlavně vidět. Používají se k tomu různé postupy. V pavilonu gaviálů je před návštěvnickou vyhlídkou ostrov se zabudovaným vytápěním, na kterém se krokodýli rádi vyhřívají.
Kniha Slon v architektuře z nakladatelství Kant popisuje práci architekta Pavla Ullmanna a ateliéru AND, který se mimo jiné zaměřuje na to, jak se staví zoo. Kulturně-vědecká instituce pečuje o vzácná zvířata, je ale také veřejným prostorem a v neposlední řadě i ukázkou spolupráce architektů, výtvarníků, zahradních architektů a kurátorů zvířat.
Návrh expozice záleží na druhu, velikosti a aktivitě zvířat. Zdůrazňuje buď zvíře, nebo jeho pohyb v přírodních podmínkách. Údolí slonů je příkladem krajinářské architektury. "Obrovský pavilon je ukryt v terénní vlně, která vytvořila nový střední horizont, díky kterému je pavilon téměř neviditelný. Ve výbězích lze slony pozorovat bez viditelných bariér téměř jako v přírodním prostředí," říká jeho autor Pavel Ullmann.
Foto: Miroslav Cmíral
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 2. 2020 11:38
Archeologové tvrdí, že první zvěřince lidé stavěli už ve starém Egyptě. Bavily lid a jejich majitelé se dmuli pýchou. Novodobé zoo mají jinou podstatu - šířit osvětu a vzbudit v lidech úctu k jiným živočišným druhům. Jakou roli v tom hraje architektura, vypráví ve své knize Pavel Ullmann ze studia AND, které stojí za pavilony v Praze i Brně. Podívejte se, jak se staví domov pro savce i ptactvo.
 

Právě se děje

před 11 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy