Slon v architektuře ukazuje, jak se stavěly unikátní pavilony pro exotická zvířata

Slon v architektuře ukazuje, jak se stavěly unikátní pavilony pro exotická zvířata
V Indonéské džungli se návštěvník po úzké pěšině noří hlouběji do deštného pralesa. "Je to jiný princip, než když pozorujeme zvířata ve výběhu z široké hlavní cesty v tradiční zoo," vysvětluje architekt.
Architekt musí při návrhu myslet na to, že návštěvníci chtějí zvířata hlavně vidět. Používají se k tomu různé postupy. V pavilonu gaviálů je před návštěvnickou vyhlídkou ostrov se zabudovaným vytápěním, na kterém se krokodýli rádi vyhřívají.
Kniha Slon v architektuře z nakladatelství Kant popisuje práci architekta Pavla Ullmanna a ateliéru AND, který se mimo jiné zaměřuje na to, jak se staví zoo. Kulturně-vědecká instituce pečuje o vzácná zvířata, je ale také veřejným prostorem a v neposlední řadě i ukázkou spolupráce architektů, výtvarníků, zahradních architektů a kurátorů zvířat.
Návrh expozice záleží na druhu, velikosti a aktivitě zvířat. Zdůrazňuje buď zvíře, nebo jeho pohyb v přírodních podmínkách. Údolí slonů je příkladem krajinářské architektury. "Obrovský pavilon je ukryt v terénní vlně, která vytvořila nový střední horizont, díky kterému je pavilon téměř neviditelný. Ve výbězích lze slony pozorovat bez viditelných bariér téměř jako v přírodním prostředí," říká jeho autor Pavel Ullmann.
Foto: Miroslav Cmíral
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 2. 2020 11:38
Archeologové tvrdí, že první zvěřince lidé stavěli už ve starém Egyptě. Bavily lid a jejich majitelé se dmuli pýchou. Novodobé zoo mají jinou podstatu - šířit osvětu a vzbudit v lidech úctu k jiným živočišným druhům. Jakou roli v tom hraje architektura, vypráví ve své knize Pavel Ullmann ze studia AND, které stojí za pavilony v Praze i Brně. Podívejte se, jak se staví domov pro savce i ptactvo.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy