Přízemní dům v podhůří Orlických hor se otevírá do zahrady. Jednou splyne s krajinou

Přízemní dům v podhůří Orlických hor se otevírá do zahrady. Jednou splyne s krajinou
Železobetonové stropní desky mají velkorysé přesahy, které chrání před sluncem i deštěm a zároveň vytváří příjemná místa na hraně domu a zahrady.
Za jídelnou a kuchyní je společenský koutek s pohovkou, televizí a prosklenými dveřmi na zahradu.
Vstup do ložnice působí, jako by člověk otevíral šatní skříň. V domě do sebe všechno perfektně zapadá.
Dům pracuje s terénem pozemku a propojením se zahradou. Průhledy tvoří velkoformátová okna, která se dají otevřít a tím setřít hranice mezi interiérem a exteriérem.
Foto: Alex Shoots Buildings
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 10. 2021 12:00
Ve vilové čtvrti města Lanškroun, které se nachází u Orlických hor, vznikl atypický přízemní dům. Z ulice se zdá, jako by ani nebyl solitérní stavbou, působí spíš jako přístavba vedlejšího dvoupatrovému domu. Zdání ale klame. Novostavba s vnitřní výměrou 200 metrů čtverečních se táhne směrem dovnitř pozemku a opisuje atrium se zahradou.

Atriový dům navrhl architekt Martin Neruda pro majitele pozemku, kteří si přáli být v úzkém kontaktu se zahradou. "Dům je tvořen kaskádou obytných místností a venkovních prostor, jež kopírují terén mírně svažitého pozemku orientovaného na jih. Život v domě se odehrává kolem atria a zahrady, ze kterých se vstupuje
do vnitřních prostor," vysvětluje autor návrhu.

Podívejte se, co všechno se skrývá za průsvitnou uliční fasádou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Při střelbě na škole nedaleko Detroitu zemřeli tři student, útočník je ve vazbě

Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a dalších šest lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.

Dějištěm násilí byla škola Oxford High School v obci Oxford Township, což je komunita s asi 22.000 obyvateli severně od města Detroit. Policie údajného střelce zatkla přímo ve škole a zabavila pistoli.

před 56 minutami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy