"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví

TV Architect
19. 9. 2021 11:09
Na severní hraně horního Jeleního příkopu se nachází odlehlé místo areálu Pražského hradu. Masarykova vyhlídka je sice veřejnosti přístupná, ale mnoho lidí o ní neví.
Na severní hraně horního Jeleního příkopu se nachází odlehlé místo areálu Pražského hradu, jmenuje se Masarykova vyhlídka. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Vyhlídka vznikla dle hradního architekta Jože Plečnika v polovině 20. let na místě, kde prezident Tomáš Garrigue Masaryk velmi rád sedával pod staletou lípou. Plečnik mu zde vybudoval půlkruhovou vyhlídku, která se ovšem v čase komunismu rozpadla.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Oranžerii Pražského hradu:

Opravy se dočkala až v roce 1996. Veřejnosti byla otevřena znova u příležitosti derniéry velké Plečnikovy výstavy na Pražském hradě. Během opravy byly zpevněny rozpadlé zdi a vybudován staronový vchod na vyhlídku.

Z půlkruhové vyhlídky vede cesta na terasovou vinici, Plečnik zde vytvořil místo, které symbolicky připomíná, že tady v dávné minulosti rostla vinná réva. 

Z vyhlídky je nádherný pohled na panorama Prahy. Dnes tady najdeme nové kamenné lavice a obnovenou cestu, jedná se o novodobé prvky vzešlé ze studentské soutěže. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Kurdsko-německá zpěvačka dostala v Turecku tři roky vězení za podporu terorismu

Soud v tureckém Edirne v pondělí uložil tříletý trest vězení kurdsko-německé zpěvačce, která používá umělecké jméno Hozan Cane. Shledal ji vinnou z podpory kurdské teroristické organizace Strana kurdských pracujících. Zpěvačka, která má německé občanství, žije v Německu a soudu se neúčastnila. Informovala o tom agentura DPA.

Hozan Cane už v tureckém vězení strávila přes dva roky, propuštěna byla loni na podzim poté, co odvolací soud zrušil její šestiletý trest pro nedostatek důkazů. Nejprve dostala zákaz vycestovat z Turecka, ten jí ale letos tamní soud zrušil a ona odjela do Německa.

Kauza začala v červnu 2018, když byla zpěvačka zatčena v provincii Edirne, kde se účastnila kampaně prokurdské opoziční Lidově demokratické strany před parlamentními a prezidentskými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy