Transformátory jsou neprobádaný fenomén Česka. Památkovou ochranu jich má jen pět

Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
Postupem času výletnice vypozorovala, že v některých oblastech podniky stavěly stejný typ trafostanic, lišily se třeba jen barvou omítky. Trafostanice v Červených Pískách je příklad staveb na Mladoboleslavsku.
Trafostanice jsou úzce spojené se zavedením střídavého proudu za první republiky. Stavbu měly na starosti elektrárenské svazy, které se členily podle okresů. "Bylo jich asi dvacet a právě díky tomu jsou transformátory tak rozmanité," vysvětluje památkářka. Některé připomínají strážnou věž - tak jako ten v jihočeských Hradcích.
Hubertová chce vzdát transformátorům hold jiným způsobem. Na Facebooku si založila stránku, kam mohou lidé přispívat svými zajímavými úlovky. Například trafostanice v Králíkách je součástí vojenského prostoru.
Například trafostanice, kterou mají v Kokořínském dole, nemá podle Hubertové konkurenci. "Nikde jsem podobnou neviděla," říká.
Foto: Kateřina Hubertová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 8. 2019 9:14
Kateřina Hubertová miluje výlety, jako rekreační cyklistka pokaždé zamíří do jiného koutu Česka probádat krajinu a architektonické skvosty. Před pár lety si všimla, že se na jejích fotografiích často opakuje stejný motiv. Památkářku totiž fascinují transformátory. "Když nějaký vidím, odhazuji kolo do příkopu," říká s nadsázkou k lovu trafostanic v Česku. Své snímky pak společně s dalšími nadšenci zveřejňuje na Facebooku a nově také v on-line mapě, která ukazuje jejich přesnou polohu. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy