Transformátory jsou neprobádaný fenomén Česka. Památkovou ochranu jich má jen pět

Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
Postupem času výletnice vypozorovala, že v některých oblastech podniky stavěly stejný typ trafostanic, lišily se třeba jen barvou omítky. Trafostanice v Červených Pískách je příklad staveb na Mladoboleslavsku.
Trafostanice jsou úzce spojené se zavedením střídavého proudu za první republiky. Stavbu měly na starosti elektrárenské svazy, které se členily podle okresů. "Bylo jich asi dvacet a právě díky tomu jsou transformátory tak rozmanité," vysvětluje památkářka. Některé připomínají strážnou věž - tak jako ten v jihočeských Hradcích.
Hubertová chce vzdát transformátorům hold jiným způsobem. Na Facebooku si založila stránku, kam mohou lidé přispívat svými zajímavými úlovky. Například trafostanice v Králíkách je součástí vojenského prostoru.
Například trafostanice, kterou mají v Kokořínském dole, nemá podle Hubertové konkurenci. "Nikde jsem podobnou neviděla," říká.
Foto: Kateřina Hubertová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 8. 2019 9:14
Kateřina Hubertová miluje výlety, jako rekreační cyklistka pokaždé zamíří do jiného koutu Česka probádat krajinu a architektonické skvosty. Před pár lety si všimla, že se na jejích fotografiích často opakuje stejný motiv. Památkářku totiž fascinují transformátory. "Když nějaký vidím, odhazuji kolo do příkopu," říká s nadsázkou k lovu trafostanic v Česku. Své snímky pak společně s dalšími nadšenci zveřejňuje na Facebooku a nově také v on-line mapě, která ukazuje jejich přesnou polohu. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lillard 61 body přiblížil basketbalisty Portlandu k play off NBA

Basketbalisté Portlandu zásluhou vyrovnaného osobního rekordu Damiana Lillarda v podobě 61 nastřílených bodů porazili v NBA Dallas 134:131 a udělali tak důležitý krok k postupu do play off, jelikož se dostali před Memphis na osmé místo tabulky Západní konference. Boj o postup je ale extrémně vyrovnaný a kolo před koncem je ve hře stále čtveřice týmů.

Vzhledem ke zkrácení základní části kvůli dlouhé pauze zaviněné celosvětovou pandemií musí při takto vyrovnaném průběhu o postupujícím rozhodnout předkolo. Účast v něm si mohl zajistit Memphis, ale prohrál 107:122 s Bostonem.

Toho využil Portland, který ale stále potřebuje v posledním utkání základní části porazit Brooklyn, aby měl jistotu postupu do předkola. Ve hře jsou totiž nadále i Phoenix, který zvítězil i v sedmém duelu po restartu soutěže nad Philadelphií 130:117 a má nyní totožnou bilanci jako Memphis. A těsně za nimi je San Antonio po výhře 123:105 nad Houstonem.

Výsledky NBA:

Dallas - Portland 131:134, Memphis - Boston 107:122, Orlando - Brooklyn 96:108, Philadelphia - Phoenix 117:130, Sacramento - New Orleans 112:106, San Antonio - Houston 123:105, Washington - Milwaukee 113:126.

Další zprávy