Transformátory jsou neprobádaný fenomén Česka. Památkovou ochranu jich má jen pět

Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
Postupem času výletnice vypozorovala, že v některých oblastech podniky stavěly stejný typ trafostanic, lišily se třeba jen barvou omítky. Trafostanice v Červených Pískách je příklad staveb na Mladoboleslavsku.
Trafostanice jsou úzce spojené se zavedením střídavého proudu za první republiky. Stavbu měly na starosti elektrárenské svazy, které se členily podle okresů. "Bylo jich asi dvacet a právě díky tomu jsou transformátory tak rozmanité," vysvětluje památkářka. Některé připomínají strážnou věž - tak jako ten v jihočeských Hradcích.
Hubertová chce vzdát transformátorům hold jiným způsobem. Na Facebooku si založila stránku, kam mohou lidé přispívat svými zajímavými úlovky. Například trafostanice v Králíkách je součástí vojenského prostoru.
Například trafostanice, kterou mají v Kokořínském dole, nemá podle Hubertové konkurenci. "Nikde jsem podobnou neviděla," říká.
Foto: Kateřina Hubertová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 8. 2019 9:14
Kateřina Hubertová miluje výlety, jako rekreační cyklistka pokaždé zamíří do jiného koutu Česka probádat krajinu a architektonické skvosty. Před pár lety si všimla, že se na jejích fotografiích často opakuje stejný motiv. Památkářku totiž fascinují transformátory. "Když nějaký vidím, odhazuji kolo do příkopu," říká s nadsázkou k lovu trafostanic v Česku. Své snímky pak společně s dalšími nadšenci zveřejňuje na Facebooku a nově také v on-line mapě, která ukazuje jejich přesnou polohu. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších trafostanic v Česku.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy