Z "Eliášky" v Kamenickém Šenově měl lustry i turecký sultán. Regionální skvost chátrá

6. 6. 2021 7:37
Kamenický Šenov je srdcem českého sklářství. Najdeme zde spoustu dosud fungujících výroben, ale bohužel i ty, jejichž sláva byla už dávno zapomenuta. Například bývalá sklárna Elias Palme patřila ve své době mezi nejvýznamnější stavby celého regionu.
Kamenický Šenov je srdcem českého sklářství. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Tato budova, která dnes už světoznámou dílnu připomíná jen z dálky, má velmi zajímavý příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

Historie výroby skla se zde začala psát v roce 1849. Firma vyráběla především křišťálové závěsné lustry, které pak putovaly do celého světa. Výroba honosných lustrů udělala z Kamenického Šenova významné město tehdejšího českého království.

Takto bydlel T. G. Masaryk. Prezidentský byt udivuje výtahem i "strohou" pracovnou

Ve vedení podniku se vystřídali synové zakladatele Eliase Palmeho, kteří postupně provázeli firmu těmi nejlepšími časy. Výrobky z této sklárny zdobí například milánskou operu La Scala nebo operní dům Teatro dell’Opera v Římě.

Dominantní budova postavená v roce 1905 svou nezvykle secesně zdobenou fasádou dodnes připomíná, jak významný podnik zde sídlil. I tato fabrika se ale za minulého režimu bohužel dočkal znárodnění. Výroba v "Eliášce" pak skončila kolem roku 1972. Po privatizaci v roce 1992 začala budova pod rukama několika různých soukromých majitelů nenávratně chátrat.

V minulosti proběhlo několik pokusů o záchranu tohoto domu. Všechny skončily ale vesměs neúspěšně. Aktuálně je bývalá sklárna na prodej a čeká na majitele, který by ji onu slávu opět navrátil.

 

Právě se děje

Další zprávy