Z "Eliášky" v Kamenickém Šenově měl lustry i turecký sultán. Regionální skvost chátrá

6. 6. 2021 7:37
Kamenický Šenov je srdcem českého sklářství. Najdeme zde spoustu dosud fungujících výroben, ale bohužel i ty, jejichž sláva byla už dávno zapomenuta. Například bývalá sklárna Elias Palme patřila ve své době mezi nejvýznamnější stavby celého regionu.
Kamenický Šenov je srdcem českého sklářství. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Tato budova, která dnes už světoznámou dílnu připomíná jen z dálky, má velmi zajímavý příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

Historie výroby skla se zde začala psát v roce 1849. Firma vyráběla především křišťálové závěsné lustry, které pak putovaly do celého světa. Výroba honosných lustrů udělala z Kamenického Šenova významné město tehdejšího českého království.

Takto bydlel T. G. Masaryk. Prezidentský byt udivuje výtahem i "strohou" pracovnou

Ve vedení podniku se vystřídali synové zakladatele Eliase Palmeho, kteří postupně provázeli firmu těmi nejlepšími časy. Výrobky z této sklárny zdobí například milánskou operu La Scala nebo operní dům Teatro dell’Opera v Římě.

Dominantní budova postavená v roce 1905 svou nezvykle secesně zdobenou fasádou dodnes připomíná, jak významný podnik zde sídlil. I tato fabrika se ale za minulého režimu bohužel dočkal znárodnění. Výroba v "Eliášce" pak skončila kolem roku 1972. Po privatizaci v roce 1992 začala budova pod rukama několika různých soukromých majitelů nenávratně chátrat.

V minulosti proběhlo několik pokusů o záchranu tohoto domu. Všechny skončily ale vesměs neúspěšně. Aktuálně je bývalá sklárna na prodej a čeká na majitele, který by ji onu slávu opět navrátil.

 

Právě se děje

před 42 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy