Utekli od lidí, teď se na ně jezdí dívat. Brančovský si s rodinou postavil dům na vsi

Utekli od lidí, teď se na ně jezdí dívat. Brančovský si s rodinou postavil dům na vsi
"Pod svícnem je největší tma," říká hudebník a malíř v kuchyni svého domu ve svahu, který vyhlíží na malý les a pozemek s lučním kvítím. "Okolo téhle parcely chodívalo několik generací, ale nikdo si nemyslel, že by byla dobrá k bydlení. Kdysi se říkalo, že je moc vlhká a drahá. Jenže od té doby uběhlo pár let a už to není ani vlhké, ani drahé," dodává s tím, že místo ke stavbě rodinného domu jim snad přály sudičky.
...odpočívárna a obrazárna v jednom.
"Spaní jsme záměrně chtěli mít hned pod stromem. Jsme tady sice trochu zakopaní, ale spí se nám výborně," dodává.
Hudba a malířství jsou dvě pevné nohy, na nichž Rudolfova tvorba stojí. Za kapelou dojíždí do Brna, tady maluje.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 5. 2023 6:00
Rudolf Brančovský z hudební skupiny Poletíme? se za život tolikrát stěhoval, že to nejde věrohodně spočítat. Narodil se v centru Brna, bydlel v divadelní zkušebně, na pavlači i v bytě s třemi balkóny. Teď je šťastný po boku své ženy a dvouletého syna na pomezí vesnice a netknuté přírody u Velkého Meziříčí. Jejich domov není nuda. Mají slabost pro barvy, lidskou kreativitu i poťouchlý humor.

"Pod svícnem je největší tma," říká Rudolf Brančovský v kuchyni svého domu ve svahu, který vyhlíží na malý les a pozemek s lučním kvítím. "Okolo téhle parcely chodívalo několik generací, ale nikdo si nemyslel, že by byla dobrá k bydlení. Kdysi se říkalo, že je moc vlhká a drahá. Jenže od té doby uteklo pár let a už to není ani vlhké, ani drahé," dodává s tím, že místo ke stavbě rodinného domu jim snad přály sudičky.

Charakter domu určil dvě stě let starý strom, svažitý pozemek a místní architekt, který zná tvarosloví zdejšího kraje. "Nechtěli jsme, aby to byla intelektuální architektura importovaná z města, proto jsme hledali někoho zdejšího. Kvůli svahu od silnice bylo navíc jasné, že do přízemí k zahradě musíme jít o půl patra níž," říká frontman hudební skupiny Poletíme?, která letos slaví 15 let na scéně vydáním nového alba Best of do gramofonu.

Dům si se ženou vybavili podle citu. Na stěnách visí Brančovského obrazy plné humoru, nadsázky a barev. Na každém kroku rodinu obklopují umělecké solitéry, které buď dostala od přátel nebo si je koupila už dávno před stavbou domu. "Pořizujeme si věci, které jsou hezké, a proto je chceme mít i vystavené. Když vypadají dobře nebo v nás něco evokují, není potřeba je schovávat," říká malíř, který zve v červnu na Den otevřených dveří svého ateliéru.

Podívejte se, jak žije Rudolf Brančovský.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy