"Žádný satelit, ale domy pro normální lidi." U Benešova vzniká moderní vesnice

"Žádný satelit, ale domy pro normální lidi." U Benešova vzniká moderní vesnice
Domy jsou svými štíty různě natočené či předsunuté, aby se alespoň v části zahrady, která má přibližně 200 metrů čtverečních, zachovala intimita.
Celkem 21 rodinných domů je výsledkem prvního kroku výstavby, která má rozšířit stávající obec Tvoršovice na Konopišťsku. Autorem projektu developerské společnosti Real-Treuhand Reality je architektonické studio Monom. Pod vedením Michala Bernarta a Jana Bradáče vznikl návrh na novou ves, jejíž součástí je rybník, náves, ovocný sad, dlážděné cesty, komerční prostory a občanská vybavenost.
Malá zákoutí většinou spojují tři sousední domy.
Prvních 21 domů nemá garáže, ale krytá stání, hlavní pozornost je směřovaná k samotnému bydlení. V dalších etapách už ale budou garážové stání součástí domů, rozhodla o tom poptávka.
Foto: Alex Shoots Buildings, monom
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 11. 2021 6:00
V Tvoršovicích nedaleko Benešova vzniká nová vesnice, ve které by jednou mohlo žít až 800 lidí. Momentálně tu kousek od rybníka stojí 21 bílých domů, od jejichž dveří už mají klíče noví majitelé. Developer tvrdí, že nechtěl stavět další satelit, ale místo pro "normální lidi". Počítá proto s návsí i hospodou.

Moderní výstavba rodinných domů má připomínat novou vesnici. Nechybí tu rybník, stromy a vydlážděné cesty, které tvoří ulice a drobná zákoutí.

Za projektem Green Village, jehož investorem je developerská společnost Real-Treuhand Reality, stojí architektonické studio Monom. "Snažili jsme se o jednoduché domy a racionální stavění. V běžném typovém domku není nic navíc. Mentálně jsme navazovali na tradiční venkovské stavění. Jediné, co pro nás bylo trochu limitující, bylo už dané rozvržení sítí a příjezdových cest," vysvětlují architekti Michal Bernart a Jan Bradáč. 

Do budoucna počítají i s bytovými domy, komerčními prostory a občanskou vybaveností. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

před 2 hodinami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy