"Žádný satelit, ale domy pro normální lidi." U Benešova vzniká moderní vesnice

"Žádný satelit, ale domy pro normální lidi." U Benešova vzniká moderní vesnice
Domy jsou svými štíty různě natočené či předsunuté, aby se alespoň v části zahrady, která má přibližně 200 metrů čtverečních, zachovala intimita.
Celkem 21 rodinných domů je výsledkem prvního kroku výstavby, která má rozšířit stávající obec Tvoršovice na Konopišťsku. Autorem projektu developerské společnosti Real-Treuhand Reality je architektonické studio Monom. Pod vedením Michala Bernarta a Jana Bradáče vznikl návrh na novou ves, jejíž součástí je rybník, náves, ovocný sad, dlážděné cesty, komerční prostory a občanská vybavenost.
Malá zákoutí většinou spojují tři sousední domy.
Prvních 21 domů nemá garáže, ale krytá stání, hlavní pozornost je směřovaná k samotnému bydlení. V dalších etapách už ale budou garážové stání součástí domů, rozhodla o tom poptávka.
Foto: Alex Shoots Buildings, monom
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 11. 2021 6:00
V Tvoršovicích nedaleko Benešova vzniká nová vesnice, ve které by jednou mohlo žít až 800 lidí. Momentálně tu kousek od rybníka stojí 21 bílých domů, od jejichž dveří už mají klíče noví majitelé. Developer tvrdí, že nechtěl stavět další satelit, ale místo pro "normální lidi". Počítá proto s návsí i hospodou.

Moderní výstavba rodinných domů má připomínat novou vesnici. Nechybí tu rybník, stromy a vydlážděné cesty, které tvoří ulice a drobná zákoutí.

Za projektem Green Village, jehož investorem je developerská společnost Real-Treuhand Reality, stojí architektonické studio Monom. "Snažili jsme se o jednoduché domy a racionální stavění. V běžném typovém domku není nic navíc. Mentálně jsme navazovali na tradiční venkovské stavění. Jediné, co pro nás bylo trochu limitující, bylo už dané rozvržení sítí a příjezdových cest," vysvětlují architekti Michal Bernart a Jan Bradáč. 

Do budoucna počítají i s bytovými domy, komerčními prostory a občanskou vybaveností. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy