Student navrhl proměnu Prahy 10. Developeři ji chtějí zastavit, jde to i jinak, míní

Student navrhl proměnu Prahy 10. Developeři ji chtějí zastavit, jde to i jinak, míní
Pod vedením Ivana Kroupy navrhl Jakub Wiesner urbanistické řešení lokality v Praze 10, původně periferního území, které se dostává do popředí zájmu developerů. Práce je polemikou s aktuální vizí zastavění území blokovou zástavbou. "Touha po výstavbě je pochopitelná, místo je potřeba posunout do současnosti, je v pořádku aktivovat jeho potenciál. Nesouhlasím však se způsobem, jakým se tak pravděpodobně má stát, tedy přejetí blokovou zástavbou, vize maximálního zastavění, normalizace," uvádí student.
Absolventa Fakulty architektury VUT v Brně z ateliéru Josefa Kiszky porota ocenila za "kompaktní ucelené řešení, které zohledňuje daný účel". Návrh má v sobě dle porotců "jednak vznešenost, jakou od sakrální stavby očekáváme, jednak schopnost komunikovat se svým urbánním okolím daným původní vesnicí i pozdějšími panelovými domy. Vzniklo přirozené centrum".
"Návrh pracuje s kulturně podmíněnou představou hřbitova jako obrazu světa. Se zmizením náhrobků a uren opouští koncepci hřbitov, město mrtvých, a reinterpretuje ji jako hřbitov,  krajinu," uvádí ve své práci absolventka.
Druhou cenu a 15 tisíc korun získala budoucí architektka Julie Kopecká za práci Nádraží v Peci pod Sněžkou, kterou vytvořila pod vedením Tomáše Hradečného na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Podle poroty je to "ukázka možné typologie železničních zastávek v návaznosti na citlivé krajinářské řešení".
Foto: Jakub Wiesner
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 1. 2021 17:05
Česká komora architektů ocenila diplomovou práci Jakuba Wiesnera, který navrhl urbanistické řešení pro periferii Prahy. Student uměleckoprůmyslové školy se zabýval zanedbanou částí desáté městské části a plány developerů kontrastujícími s potenciálem místa. Práce podle poroty ukazuje, že "město může být urbanizované zcela podle jiných metod, ve kterých je akcent na vnímání života a krajiny".

Přehlídku diplomových prací každoročně pořádá Česká komora architektů, aby porovnala úroveň kvality studia na vysokých školách architektury a příbuzných oborů.

V letošním ročníku se o cenu ucházelo 131 diplomantů. Vítězem se stal Jakub Wiesner s urbanisticko-architektonickou prací Praha 10 - Trash obhájenou na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Ivana Kroupy. Podívejte se i na další návrhy.

 

Právě se děje

Další zprávy