U lesa, ale v bytě. Brdská rezidence ukazuje způsob, jak žít v přírodě bezstarostně

U lesa, ale v bytě. Brdská rezidence ukazuje způsob, jak žít v přírodě bezstarostně
Autorem nové rezidence, která svou sedlovou střechou navazuje na charakter původních domů, je studio Karnet architekti. Celkem tři budovy vznikly proměnou bývalého areálu na výrobu dřeva a staré školy v části nazývané Vysoká Pec, která je na kraji Bohutína a vyhlíží na nedalekou vrchovinu.
... pracovnu...
Ve skříni se ukrývá vše podstatné, včetně třeba televize, kterou mohou majitelé jednoduše nechat zmizet.
Je tu společenská část s obývacím pokojem...
Foto: Aktuálně.cz/Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
15. 3. 2024 9:53
Ve stínu brdských kopců, kde se krajina ráno skrývá v mlhavém oparu, vyrostl bytový dům. Stojí v části obce Bohutín nazývané Vysoká Pec a nabízí bydlení pro ty, které láká život blízko přírody a zároveň nechtějí řešit údržbu vlastního domu. Apartmány od studia Karnet architekti vznikly proměnou bývalé truhlárny a staré školy, které už dávno dosloužily svému účelu.

"Nefunkční výrobní areál už v tomto místě nedával smysl i z hlediska urbanismu a budoucího rozvoje obce. Se záměrem investora postavit v místech bytový dům jsme se tedy rychle ztotožnili," říká vedoucí ateliéru Michael Karnet s tím, že architekti nechtěli jít cestou novostaveb, a proto se snažili využít co nejvíce toho původního. "Objemy starých budov areálu jsme očistili na základní tvary, velkorysý dvůr využili jako parkoviště a začali pro místo navrhovat novou etapu," dodává.

Z původních staveb truhlárny se podařilo zachovat dvě. Tu třetí museli architekti nechat strhnout kvůli špatné kondici. Na jejím půdorysu pak navrhli novou třípatrovou stavbu se sedlovou střechou, spojenými balkony a dřevěnými sloupy, které celý dům vizuálně sjednocují. "Sloupořadím jsme si pomohli sjednotili celý objem do souvislé siluety. Byty v přízemí navazují vstupem rovnou na parkoviště a na jižní straně využívají původní zahradu," dodává architekt.

Budova původní školy, kterou truhlárna využívala jako skladiště, má silné cihlové zdi a vysokou kamennou podezdívku. Studio v ní po rekonstrukci navrhlo mezonetové byty s přízemím na úrovni parkoviště. Mají soukromé zahrádky a díky tomu je v nich život podobný tomu v řadových domcích. 

 

Právě se děje

Další zprávy