Pohled do ikonických činžáků na Letné. Molochov obývaly špičky nacistů i KSČ

TV Architect
23. 5. 2021 11:30
Blok domů na pražské Letné sám o sobě kromě své velikosti na první pohled asi pozornost neupoutá. Přesto Molochov vystupuje jako důležité pozadí historických událostí.
Blok domů na pražské Letné sám o sobě kromě své velikosti na první pohled asi pozornost neupoutá. | Video: TV Architect

Židovští architekti Otto a Karl Kohnovi projekt nestačili před emigrací dokončit a židovští nájemníci se prakticky nenastěhovali. Čekala na ně emigrace nebo koncentrační tábory. Prvními nájemníky se tak stali nacisté a po válce komunističtí funkcionáři. V roce 1989 tak mohli sledovat, jak se jim přímo pod okny bortí režim.

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Molochov je lidový název pro funkcionalistický blok třinácti luxusních nájemních domů na pražské Letné s výhledem na Pražský hrad a Letenskou pláň. Původně mělo objekty navrhnout několik různých projektantů. Magistrát ale doporučoval jednotné architektonické řešení. Nejprve se jím zabývali právě Otto a Karl Kohnovi. Po jejich odchodu se práce ujal Josef Havlíček.

Pozoruhodný příběh první elektrické tramvaje. Úctyhodný stroj v době vzniku propadl:

Soubor z roku 1938 je tvořen blokem třinácti šestipatrových domů, které z jedné strany částečně uzavírají Letenskou pláň. Domy vytváří jednolitý blok s jednotně řešenou fasádou. Průčelí do letenské pláně je tvořeno střídavým pravidelným střídáním hladkých ploch s pásovými okny a zapuštěnými lodžiemi, které mají okrový keramický obklad.

Jednotlivé domy mají ale odlišné dispoziční řešení a detaily na schodištích a vestibulech dle návrhu původních projektantů. Také severní průčelí do uličky U Letenské vodárny zůstalo tak, jak je navrhli ve spolupráci s různými stavebníky původně vybraní projektanti. V parteru části bloku najdeme obchody.

Byty v Molochově mají nadstandardní vybavení, vnitřní haly přisvětlené přes skleněné příčky, shozy na odpadky, šatny, prádelny, prostorné koupelny.

Velké spory panují o to, kde se vzal název Molochov. Verzí je několik. Někteří tvrdí, že název souvisí s ruskými jmény, jiní tvrdí, že jde o přirovnání k velkému "molochu", a někdo dokonce tvrdí, že zde kdysi izolaci požírali moli. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy