Architekti věnovali českým seniorům vysněný altánek. Teď hledají peníze na výstavbu

pej pej
2. 1. 2019 10:12
Senioři v Uhlířských Janovicích si přáli zahradní altánek. Pražský ateliér A 69 – architekti jim teď po 10 měsících plánování konečně předal hotový projekt a Domov seniorů v Uhlířských Janovicích momentálně musí najít dostatek peněz na jeho realizaci. Podle předběžných odhadů jde o zhruba 500 tisíc korun.
Návrh ateliéru od A 69 architekti.
Návrh ateliéru od A 69 architekti. | Foto: archiv A69 - architekti

Altán s plochou střechou vejčitého tvaru a stěnami z ocelových kari sítí má zpestřit venkovní pobyt obyvatel Domova seniorů v Uhlířských Janovicích. V budoucnu se v něm budou pořádat oslavy, přednášky nebo koncerty.

"Může být místem, kde si dáte rande, dozvíte se drby nebo si jen v klidu přečtete noviny," přiblížili projekt architekti s tím, že se snažili vytvořit místo, kde se svůj kout najdou introverti i milovníci společnosti.

Studie altánu se seniorům z Uhlířských Janovic velmi líbí.
Studie altánu se seniorům z Uhlířských Janovic velmi líbí. | Foto: archiv A69 - architekti

"Konstrukce bude porostlá popínavou zelení, v jedné části budou vysazeny popínavé růže, v další části pak třeba chmel, fazole či ostružiny. Stěna je proměnlivá v různých denních i ročních obdobích, vytváří potřebný stín," přibližují koncept autoři. 

Kari sítě mají i další funkce. Slouží jako police na knihy a denní tisk nebo nástěnka a disponují také skládacími stoly, mobilními vázami nebo variabilním systémem pro osvětlení. 

Projekt přijali obyvatelé domova velmi kladně. Zřizovatel ale zatím nemá dostatek financí na jeho realizaci. "Rádi bychom tedy společně s architekty požádali o pomoc veřejnost, proto uvažujeme o vyhlášení neformální sbírky přímo v domově," přibližuje Pavla Čermáková z domova seniorů s tím, že přispět lze nejen finančně, ale i věnováním potřebného materiálu nebo pomocí při realizaci.

Předpokládané náklady na výstavbu se podle architektů pohybují ve výši 500 tisíc korun.

Domov seniorů v Uhlířských Janovicích.
Domov seniorů v Uhlířských Janovicích. | Foto: archiv A69 - architekti

Svoje spolupracovníky, dodavatele i přátele o pomoc žádají i autoři studie. "Když jsme loni zveřejnili myšlenku věnovat seniorům návrh altánu a taky umožnit jeho realizaci, ozvalo se nám mnoho známých, kteří nabízeli odbornou, ale i fyzickou pomoc," dodává Jolana Amazouz Moravcová z ateliéru A 69. 

Altánek pro seniory v Uhlířských Janovicích vznikl v rámci projektu Ježíškova vnoučata. 

 

Právě se děje

před 31 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy