Absolutním vítězem soutěže Interiér roku se stal loft na Hřebenkách. Interiér zaujal i v zahraničí

Absolutní vítězem napříč všemi kategoriemi se stal projekt ateliéru Formafatal
Celkem jich pro byt navrhla 44 - a právě to ocenila i odborná porota soutěže Interiér roku. Interiér zaujal i v zahraničí a získal ocenění na mezinárodní soutěži v Číně.
K zakázce se architektka dostala relativně včas, a podařilo se jí tak zrušit dodávku všech standardních prvků, které byly z hlediska konceptu interiéru zcela nevyhovující. Navrhla také drobné stavební úpravy.
V první fázi byly odstraněny sádrové omítky na stropech obytných místností a na stěnách v kuchyni. Odkryté betonové prefabrikované dílce přidaly bytu na jakési surovosti a zároveň podtrhly industriální charakter návrhu.
Olga Frydecká a Šárka Martínková Špačková ze Studia Gens zpracovaly projekt rekonstrukce vesnického stavení z 19. století. Ten ocenila porota v kategorii Rekonstrukce.
Foto: BoysPlayNice
Petra Jansová Petra Jansová
29. 3. 2017 12:14
Absolutním vítězem soutěže Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem, se stal projekt architektky Dagmar Štěpánové z pražského studia Formafatal. "Vítězný interiér není jen vkusnou skladbou nábytku. Porota na něm oceňuje zejména fakt, že 44 předmětů a součástí interiéru bylo na zakázku vyrobeno podle autorského návrhu," uvedl předseda poroty a bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jiří Pelcl.

Soutěž, jejímž cílem je veřejnosti představit interiéry nahlížené z různých úhlů pohledu a vybrat takové, které dokážou být skutečnou inspirací, se konala letos podruhé. Premiérově letos zahrnula i projekty ze Slovenska.

Vítěze v kategoriích Soukromý interiér (novostavba a rekonstrukce), Veřejný interiér I. a II. vybírala ze 127 přihlášených projektů mezinárodní osmnáctičlenná porota pod vedením známého českého designéra Jiřího Pelcla.

V porotě zasedli vyjma Čechů i jedna Slovenka, Italka a dva Portugalci. Kromě architektů a interiérových designérů rozhodovaly o vítězích i osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury (například filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, malíř a pedagog David Saudek, figurativní malíř Ivan Komárek nebo šéfredaktorka časopisu ELLE Decor Tereza Aratikovič či šéfredaktorka časopisu Dolcevita Danica Kovářová).

V kategorii Novostavba zvítězil projekt Dagmar Štěpánové ze studia Formafatal. Autorka interiéru loftu na Hřebenkách (Praha) se stala i absolutním vítězem napříč kategoriemi.

V kategorii Rekonstrukce ocenila odborná porota projekt Olgy Frydecké a Šárky Martínkové Špačkové ze studia za Gens za návrh interiéru venkovského stavení v Jelenském údolí. 

Ceny v kategorii Veřejný interiér I si odnesli Ilja a Martin Skoček za návrh interiéru restaurace Fach v Pálffyho paláci v Bratislavě. Projekt architektonické kanceláře Radko Květ - Archeopark Pavlov získal první místo v kategorii Veřejný interiér II.

Cenu Interiér roku - Velux (cena generálního partnera, která zohledňuje zejména využití denního světla v interiéru) získal podkrovní byt pro mladou ženu v Praze, který navrhli Jaromír a Naďa Pizingerovi ze studia MORIX. Cenu novinářů pak dřevostavba v Bratislavě od Martina Franka ze studia DEKONCEPT.

Výsledky soutěže, kterou pořádá Institut bytového designu, byly vyhlášeny na mezinárodním Living Foru, které se konalo v Centru současného umění DOX.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy