Bulharsko se postupně zbavuje nálepky levná dovolená

Adam Pešek
24. 7. 2011 16:00
Bulharsko je levné, nicméně kvalita služeb se v posledních letech zvyšuje
Slunečné pobřeží stále patří k nejoblíbenějším bulharským letoviskům
Slunečné pobřeží stále patří k nejoblíbenějším bulharským letoviskům | Foto: Isifa/Thinkstock

Bulharsko sice ještě stále patří mezi symboly levné dovolené, nicméně kvalita služeb se v posledních letech neustále zvyšuje a dovolená u pobřeží Černého moře už nemusí platit za něco neplnohodnotného. Jakkoliv jsou pláže hlavním lákadlem, země zaujme i z kulturního a historického hlediska. Na území, jenž je pomezím západního a východního světa, se v průběhu dějin vystřídalo hned několik civilizací a jejich pozůstatků napočítáte tolik, že se nemusí stát jen jakýmsi minimálním povinným kulturním obohacením během jinak pasivní rekreace.

Volně se svažující pláže Slunečného pobřeží se na léto pravidelně plní už od padesátých let, střediska kolem sedmikilometrového pobřežního pásu však doznaly značné modernizace. Bavit se tak můžete v řadě okolních hudebních a nočních klubů, k obědu máte na výběr více než stovku restaurací a děti jistě ocení i dva blízké akvaparky. Podobný charakter pak má i druhá slavná lokalita Zlaté písky, rodiny s dětmi opět ocení především pozvolný vstup do moře.

zbytky starověkého opevnění ve městě Nesebar, Bulharsko
zbytky starověkého opevnění ve městě Nesebar, Bulharsko | Foto: Isifa/Thinkstock

O něco náročnější by mělo uspokojit letovisko Albena, jež se dokonce pyšní modrou vlajkou pro nejkrásnější pláže. Domy z bílého kamene a umělecky zajímavé objekty zase zdobí podstatně romantičtější Balčik.

katedrála ve městě Varna, Bulharsko
katedrála ve městě Varna, Bulharsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Nedaleko Slunečného pobřeží leží jedno z nejstarších evropských měst Nesebar. Návštěvnost mu sice zajišťuje hlavně výhodná poloha, zajímavou podívanou ovšem slibuje už zápis na seznam Světového dědictví UNESCO. Původně thrácké město využívali i starověcí Řekové a Římané, vrchol slávy přišel v době byzantského impéria a své zanechala turecká nadvláda. Nesebar tak představuje jakýsi stručný výtah ze všech bulharských zajímavostí.

Podobně památkami hýří i živá a kosmopolitní Varna, jejíž Archeologické muzeum vystavuje vykopávky z nejstarších období. Zájemce o mořský svět jistě nadchne Námořní muzeum, jehož součástí je i akvárium a delfinárium s ukázkami černomořských živočichů.

Osmnáct kilometrů západně od Varny leží podivné útvary z jílu a vápence zvané Kamenný les, poblíž bulharsko-rumunských hranic se zas nachází pozoruhodný načervenalý mys Kaliakra, v jehož okolí naleznete i zbytky římské pevnosti. Od pobřeží to na výlet nebudete mít daleko ani k bažinatému údolí řeky Kamčija, přírodně rozmanitému pohoří Strandža nebo v lese schovanému klášteru Aladža.

Balčik patří k nejromantičtějším místům bulharského pobřeží
Balčik patří k nejromantičtějším místům bulharského pobřeží | Foto: Isifa/Thinkstock

Vnitrozemí láká například na barevný pravoslavný Rilský klášter, krásné středověké a bývalé hlavní město Veliko Tarnovo či komplex kostelů poblíž města Ivanovo. Seznam zajímavostí by mohl ještě dlouho pokračovat a i jejich vysoký počet jasně značí, že Bulharsko není jen zemí levných pláží.

Nicméně právě nízké ceny pochopitelně táhnou. Zpáteční letenky stojí kolem šesti tisíc korun a letecké zájezdy i s ubytováním vychází zhruba o tisíc korun dráž. Nejlevněji pak vychází nejméně pohodlná cesta autobusem, takové zájezdy začínají už pod hranicí pěti tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy