Britská královna poslala první oficiální e-mail

Jiří Krejčík
5. 5. 2009 16:30
Londýn - Královna Alžběta i přes svůj věk stále drží krok s dobou. Minulý týden poslala svůj první oficiální e-mail.
Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II. | Foto: Reuters

Elektronická pošta byla určena 23 mladým lidem z celého světa, kteří na královské webové stránky píší své blogy o životě v Commonwealthu. Britské společenství národů slaví letos 60 let.

V roce 1976 se při návštěvě vojenské základny stala královna prvním panovníkem, který kdy poslal e-mail.

V dalších letech se ale raději znovu vrátila k tradičním metodám komunikace, jako jsou dopisy a telegramy.

Nyní začíná znovu objevovat internet a moderní technologie. Je o ní známo, že si elektronicky dopisuje se svými vnuky a že poslouchá iPod, který dostala od amerického prezidenta Baracka Obamy.

Odesílatel: Elizabeth R

Královnin e-mail je součástí projektu k šedesátému výročí vzniku Commonwealthu. Mladí lidé z celého světa si vedou na královských stránkách své internetové deníčky o tom, co pro ně znamená život v britském společenství.

Odměnou za jejich snažení jim byla zpráva od jeho nejvyšší představitelky.

"Dnes oslavujeme hodnoty, které naše rodina národů během své historie udržela a které, jak doufám, budou inspirovat i další generace," píše se ve zprávě z Buckinghamského paláce.

E-mail s předmětem "Zpráva od Jejího Veličenstva královny" se vyznačuje i zvláštní metodou doručení. Po odeslání se jeho adresa okamžitě ztratí.

Královna Alžběta se ale zřejmě náruživou uživatelkou internetu nestane. Ve svých 83 letech si už na něj asi jen těžko zvykne. Podle deníku Daily Telegraph ostatně své zprávy ani nepíše, ale diktuje.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy