Britové poslali do Brazílie 1400 tun nelegálního odpadu

Roman Gazdík
17. 7. 2009 10:18
Nebudeme skládkou světa, zlobí se Brazilci
Před použitím omyjte. Ilustrační foto
Před použitím omyjte. Ilustrační foto | Foto: Martina Machová

Brasília - Jak se ocitlo 64 kontejnerů s více než 1400 tunami odpadu ve třech brazilských přístavech?

To by ráda věděla brazilská policie. Odpad pochází z Británie a jedná se například o baterie, nefunkční komponenty počítačů a použité injekční jehly. V kontejnerech je ale také možné najít kondomy, špinavé pleny a krevní konzervy.

"Požádáme o repatriaci tohoto odpadu," citovala agentura Reuters prezidenta brazilské environmentální agentury IBAMA Roberto Messiase. "Brazílie určitě není velkou skládkou světa."

Kontejnery sem byly dopraveny z britského přístavu Felixstowe. Ve čtvrtek Brazílie oficiálně Brity požádala, aby si zásilky opět převzali. Brazilské společnosti, které odpad obdržely, údajně očekávaly recyklovatelné plasty.

Tomu však Messias nevěří, a tak brazilské společnosti čeká pokuta.

Brazílie i Británie jsou signatářskými státy Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, která vstoupila v platnost v roce 1992.

Britské velvyslanectví v Brazílii ve svém prohlášení slíbilo vyšetřit, zda ji dvě britské firmy exportující odpad neporušily.

Kontejnery s nelegálně dovezeným odpadem úředníci objevili v přístavu Santos nedaleko Sao Paula a ve dvou přístavech v jižním státě Rio Grande do Sul.

Brazilci se obávají, že se jejich země stane nelegální skládkou rozvinutého světa, jako se to například stalo některým státům Afriky.

Pobouření mezi veřejností podle BBC vyvolaly zejména plastikové hračky v jednom z kontejnerů, které byly opatřeny nápisem v portugalštině. Uvádí se v něm, že hračky mají být umyty, než budou předány brazilským dětem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy