Britové poslali do Brazílie 1400 tun nelegálního odpadu

Roman Gazdík
17. 7. 2009 10:18
Nebudeme skládkou světa, zlobí se Brazilci
Před použitím omyjte. Ilustrační foto
Před použitím omyjte. Ilustrační foto | Foto: Martina Machová

Brasília - Jak se ocitlo 64 kontejnerů s více než 1400 tunami odpadu ve třech brazilských přístavech?

To by ráda věděla brazilská policie. Odpad pochází z Británie a jedná se například o baterie, nefunkční komponenty počítačů a použité injekční jehly. V kontejnerech je ale také možné najít kondomy, špinavé pleny a krevní konzervy.

"Požádáme o repatriaci tohoto odpadu," citovala agentura Reuters prezidenta brazilské environmentální agentury IBAMA Roberto Messiase. "Brazílie určitě není velkou skládkou světa."

Kontejnery sem byly dopraveny z britského přístavu Felixstowe. Ve čtvrtek Brazílie oficiálně Brity požádala, aby si zásilky opět převzali. Brazilské společnosti, které odpad obdržely, údajně očekávaly recyklovatelné plasty.

Tomu však Messias nevěří, a tak brazilské společnosti čeká pokuta.

Brazílie i Británie jsou signatářskými státy Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, která vstoupila v platnost v roce 1992.

Britské velvyslanectví v Brazílii ve svém prohlášení slíbilo vyšetřit, zda ji dvě britské firmy exportující odpad neporušily.

Kontejnery s nelegálně dovezeným odpadem úředníci objevili v přístavu Santos nedaleko Sao Paula a ve dvou přístavech v jižním státě Rio Grande do Sul.

Brazilci se obávají, že se jejich země stane nelegální skládkou rozvinutého světa, jako se to například stalo některým státům Afriky.

Pobouření mezi veřejností podle BBC vyvolaly zejména plastikové hračky v jednom z kontejnerů, které byly opatřeny nápisem v portugalštině. Uvádí se v něm, že hračky mají být umyty, než budou předány brazilským dětem.

 

Právě se děje

Další zprávy