Žena věří, že jí mrtvý pes poslal zprávu z nebes. Zjevil se jí v oblacích

Magazín Magazín
26. 6. 2020 15:00
Lucy Ledgewayové z Velké Británie nedávno zemřel čtrnáctiletý Parson Russell teriér jménem Sunny. Zprávu se dozvěděla od svého otce, kterému nemocný mazlíček uhynul v autě cestou k veterináři. Lucy sedla do auta a jela se projet, když najednou na obloze uviděla mrak, který vypadal právě jako její zesnulá fenka. "Dala nám tím vědět, že je v pořádku," myslí si devatenáctiletá žena.
Foto: Lucy Ledgeway

Fena jménem Sunny zemřela po cestě k veterináři, v náručí otce Lucy Ledgewayové. Devatenáctiletá žena serveru BBC řekla, že ji navečer přítel vyzvedl na projížďku autem. Zamířili spolu k pobřeží, na místo, kudy se čtrnáctiletá fena tak ráda procházela. 

Mladá Britka seděla na místě spolujezdce, když si na obloze všimla zvláštního jevu. Oblaka se seskupila v obraz, který až nápadně připomínal čumák uhynulého psa. Lucy Ledgewayová si pozoruhodný jev vyfotila a snímek později sdílela na sociálních sítích se slovy: "Musela jsem se sama sobě smát, když jsem vykřikla 'to je moje holka'. Byla jsem přesvědčená o tom, že nám Sunny říká, že je v pořádku."

Snímek, na kterém je uskupení mraků vedle fotografie čtrnáctileté Sunny, má dnes přes sto tisíc lajků. Devatenáctiletá Lucy z britského města York dodala, že to byl výjimečný moment, na který nikdy nezapomene. 

Jev, při kterém má člověk pocit, že v oblacích či předmětech vidí známou tvář, nazývají vědci pareidolie. Psychologický fenomén funguje tak, že za pomoci fantazie dochází k dotváření nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy.

V čem však ani vědci nejsou zajedno, je otázka, co tento jev přesně způsobuje. Část z nich si myslí, že lidský mozek je od narození naprogramován tak, aby rozeznával lidské tváře. Jiní tvrdí, že mozek člověku dává věci do souvislostí a připodobňuje je k dobře známým věcem. 

Lidí, kteří takový jev zažili, jsou tisíce, možná miliony. V Berlíně dokonce existuje společnost, která využívá satelity k tomu, aby na povrchu země našla lidské tváře, například ve vodě, rostlinách, architektuře nebo ve tvaru půdy. Jedním z nejznámějších je příběh Američanky Diany Duyserové, která v roce 1994 objevila tvář Panny Marie v sýrovém toastu. 

Devatenáctiletá Lucy, která se považuje za influencerku na sociálních sítích, serveru BBC řekla, že většina jejích sledujících reagovala na fotografii s úžasem. Našli se ale i tací, kteří snímek měli za podvod. "Psali mi, že je upravený ve Photoshopu a tak podobně. Bolelo mě, když se mi někdo snažil zkazit tak mimořádný moment, naštěstí převažovali ti, kterým se můj příběh líbil," dodává mladá Lucy.

Máme úlety všeho druhu. Miroslav Marek založil firmu na rekordy z recese

Endorfiny Miroslava Marka | Video: Michal Šenk, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 19 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 1 hodinou

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy