Žena věří, že jí mrtvý pes poslal zprávu z nebes. Zjevil se jí v oblacích

Magazín Magazín
26. 6. 2020 15:00
Lucy Ledgewayové z Velké Británie nedávno zemřel čtrnáctiletý Parson Russell teriér jménem Sunny. Zprávu se dozvěděla od svého otce, kterému nemocný mazlíček uhynul v autě cestou k veterináři. Lucy sedla do auta a jela se projet, když najednou na obloze uviděla mrak, který vypadal právě jako její zesnulá fenka. "Dala nám tím vědět, že je v pořádku," myslí si devatenáctiletá žena.
Foto: Lucy Ledgeway

Fena jménem Sunny zemřela po cestě k veterináři, v náručí otce Lucy Ledgewayové. Devatenáctiletá žena serveru BBC řekla, že ji navečer přítel vyzvedl na projížďku autem. Zamířili spolu k pobřeží, na místo, kudy se čtrnáctiletá fena tak ráda procházela. 

Mladá Britka seděla na místě spolujezdce, když si na obloze všimla zvláštního jevu. Oblaka se seskupila v obraz, který až nápadně připomínal čumák uhynulého psa. Lucy Ledgewayová si pozoruhodný jev vyfotila a snímek později sdílela na sociálních sítích se slovy: "Musela jsem se sama sobě smát, když jsem vykřikla 'to je moje holka'. Byla jsem přesvědčená o tom, že nám Sunny říká, že je v pořádku."

Snímek, na kterém je uskupení mraků vedle fotografie čtrnáctileté Sunny, má dnes přes sto tisíc lajků. Devatenáctiletá Lucy z britského města York dodala, že to byl výjimečný moment, na který nikdy nezapomene. 

Jev, při kterém má člověk pocit, že v oblacích či předmětech vidí známou tvář, nazývají vědci pareidolie. Psychologický fenomén funguje tak, že za pomoci fantazie dochází k dotváření nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy.

V čem však ani vědci nejsou zajedno, je otázka, co tento jev přesně způsobuje. Část z nich si myslí, že lidský mozek je od narození naprogramován tak, aby rozeznával lidské tváře. Jiní tvrdí, že mozek člověku dává věci do souvislostí a připodobňuje je k dobře známým věcem. 

Lidí, kteří takový jev zažili, jsou tisíce, možná miliony. V Berlíně dokonce existuje společnost, která využívá satelity k tomu, aby na povrchu země našla lidské tváře, například ve vodě, rostlinách, architektuře nebo ve tvaru půdy. Jedním z nejznámějších je příběh Američanky Diany Duyserové, která v roce 1994 objevila tvář Panny Marie v sýrovém toastu. 

Devatenáctiletá Lucy, která se považuje za influencerku na sociálních sítích, serveru BBC řekla, že většina jejích sledujících reagovala na fotografii s úžasem. Našli se ale i tací, kteří snímek měli za podvod. "Psali mi, že je upravený ve Photoshopu a tak podobně. Bolelo mě, když se mi někdo snažil zkazit tak mimořádný moment, naštěstí převažovali ti, kterým se můj příběh líbil," dodává mladá Lucy.

Máme úlety všeho druhu. Miroslav Marek založil firmu na rekordy z recese

Endorfiny Miroslava Marka | Video: Michal Šenk, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 14 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
Další zprávy