Popelčin zákon potrestá rodiče, kteří odepírají lásku dětem

Petra Jansová, ČTK
2. 4. 2014 23:47
Ve Velké Británii se zvažuje zpřísnění zákona na ochranu dětí. Lidem páchajícím psychické týrání na dětech hrozí až 10 let za mřížemi. V Česku jsou tresty přitom o polovinu nižší.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn – Zákon na podporu postavení dítěte zvaný "Cinderella Law" (tzv. Popelčin zákon) by měl postihovat dospělé, kteří ubližují svěřeným dětem hrubým chováním, nadávkami nebo nedostatkem citu.

Novela britského zákona na ochranu dětí z roku 1933 je už od roku 2012 prosazována organizací Action for Children, která si našla i spojence v dolní komoře britského parlamentu, konzervativního politika a bývalého státního zástupce Roberta Bucklanda.

"Hlavní problémem je, že současný zákon postihuje pouze fyzické týrání dětí a na psychické zapomíná, i přestože bylo moderní vědou dokázáno, že je pro následný vývoj dítěte stejně škodlivé," napsal Robert Buckland ve svém článku pro The Telegraph.

Psychické týrání dítěte

Podle Rady Evropy a Světové zdravotnické organizace spočívá v útocích na citový vývoj, sebevědomí a důstojnost dítěte. Má formu zejména slovního napadání dítěte, opakovaného ponižování, nepřiměřeného kritizování, odmítání či zavrhování, ukládání nevhodných trestů nebo situace, v níže se dítě stane svědkem domácího násilí nebo konfliktů mezi rodiči.

Opatření je podporováno i liberálním demokratem Markem Williamsem a bývalou soudkyní specializující se na rodinné právo, baronkou Elizabeth Butler-Sloss.

Fyzické týrání dětí je podle britského zákoníku trestné od roku 1868, újmu na dětské duši ale dosud soudy nezkoumaly. Nyní by měly šanci pohnat k odpovědnosti i ty, kdo úmyslně poškodí "mentální, intelektuální, emoční, sociální nebo behaviorální vývoj dítěte", stojí v návrhu.

Podle BBC britské ministerstvo spravedlnosti "zvažuje způsoby, jak tento zákon prosadit", a v účinnost se ho snaží uvést ještě před příštími parlamentními volbami.

Psychické týrání dětí v Česku

Soudy České republiky pohlíží na psychické týrání dětí s ohledem na závažnost, způsob a také rozsah provedení. Podle toho pak může být klasifikováno buď jako trestný čin, nebo jako přestupek. V prvním případě hrozí až pětileté vězení, v druhém finanční pokuta v maximální výši 50 tisíc korun.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) dochází v posledních letech k prudkému nárůstu psychického týrání dětí. Zatímco v roce 2009 úředníci evidovali 558 případů, v loňském roce již 1067.

Podle tiskového oddělení ministerstva stojí za tímto růstem zejména "zvýšená citlivost odpovědných orgánů vůči těmto případům a postupné rozšiřování povědomí odborné i laické veřejnosti o tom, že i psychické týrání představuje závažnou formu týrání dětí," vysvětluje Petr Sulek z MPSV.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy