Popelčin zákon potrestá rodiče, kteří odepírají lásku dětem

Petra Jansová, ČTK
2. 4. 2014 23:47
Ve Velké Británii se zvažuje zpřísnění zákona na ochranu dětí. Lidem páchajícím psychické týrání na dětech hrozí až 10 let za mřížemi. V Česku jsou tresty přitom o polovinu nižší.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn – Zákon na podporu postavení dítěte zvaný "Cinderella Law" (tzv. Popelčin zákon) by měl postihovat dospělé, kteří ubližují svěřeným dětem hrubým chováním, nadávkami nebo nedostatkem citu.

Novela britského zákona na ochranu dětí z roku 1933 je už od roku 2012 prosazována organizací Action for Children, která si našla i spojence v dolní komoře britského parlamentu, konzervativního politika a bývalého státního zástupce Roberta Bucklanda.

"Hlavní problémem je, že současný zákon postihuje pouze fyzické týrání dětí a na psychické zapomíná, i přestože bylo moderní vědou dokázáno, že je pro následný vývoj dítěte stejně škodlivé," napsal Robert Buckland ve svém článku pro The Telegraph.

Psychické týrání dítěte

Podle Rady Evropy a Světové zdravotnické organizace spočívá v útocích na citový vývoj, sebevědomí a důstojnost dítěte. Má formu zejména slovního napadání dítěte, opakovaného ponižování, nepřiměřeného kritizování, odmítání či zavrhování, ukládání nevhodných trestů nebo situace, v níže se dítě stane svědkem domácího násilí nebo konfliktů mezi rodiči.

Opatření je podporováno i liberálním demokratem Markem Williamsem a bývalou soudkyní specializující se na rodinné právo, baronkou Elizabeth Butler-Sloss.

Fyzické týrání dětí je podle britského zákoníku trestné od roku 1868, újmu na dětské duši ale dosud soudy nezkoumaly. Nyní by měly šanci pohnat k odpovědnosti i ty, kdo úmyslně poškodí "mentální, intelektuální, emoční, sociální nebo behaviorální vývoj dítěte", stojí v návrhu.

Podle BBC britské ministerstvo spravedlnosti "zvažuje způsoby, jak tento zákon prosadit", a v účinnost se ho snaží uvést ještě před příštími parlamentními volbami.

Psychické týrání dětí v Česku

Soudy České republiky pohlíží na psychické týrání dětí s ohledem na závažnost, způsob a také rozsah provedení. Podle toho pak může být klasifikováno buď jako trestný čin, nebo jako přestupek. V prvním případě hrozí až pětileté vězení, v druhém finanční pokuta v maximální výši 50 tisíc korun.

Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) dochází v posledních letech k prudkému nárůstu psychického týrání dětí. Zatímco v roce 2009 úředníci evidovali 558 případů, v loňském roce již 1067.

Podle tiskového oddělení ministerstva stojí za tímto růstem zejména "zvýšená citlivost odpovědných orgánů vůči těmto případům a postupné rozšiřování povědomí odborné i laické veřejnosti o tom, že i psychické týrání představuje závažnou formu týrání dětí," vysvětluje Petr Sulek z MPSV.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy