Bílá pěna na hladinách nemusí znamenat znečištění

pra
15. 10. 2007 0:00
Obavy nejsou na místě
Bílá pěna na řekách vzniká i z rozládajícího se listí
Bílá pěna na řekách vzniká i z rozládajícího se listí | Foto: Martina Běhounková

České Budějovice - Na hladině řeky Malše se objevila neznámá bílá pěna. Místní obyvatele možná zaskočila, odborníky však nikoliv. Informoval o tom server Deník.cz.

Shluky pěny se na řekách objevují každý podzim. "Pěna je přírodního původu, takže nepochází z žádné nebezpečné látky či chemikálie," sdělil serveru Jan Flíček z Povodí Vltavy. Snažil se tak rozptýlit obavy veřejnosti, že pěna může být zdraví nebezpečná.

Podle Flíčka pěna vzniká napodzim, protože se tvoří z ve vodě se rozkládajícího listí či napadaného pylu. Pěna není škodlivá, proto ji Povodí Vltavy nehodlá z hladiny řeky nijak odstraňovat. Nechá ji volně odplavat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy