Běžec si před cílem závodu spletl směr. Soupeř na něj počkal a medaili mu přenechal

Magazín Magazín
23. 9. 2020 9:00
Většina sportovců je ochotná udělat cokoli, aby se umístili na stupínku vítězů. Španělský triatlonista Diego Méntrida si ovšem při běžecké části závodu nechal schválně utéct třetí místo, aby podpořil soupeře, který si těsně před cílovou rovinkou spletl směr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Španěl Diego Méntrida při závodu Santander Triathlon, který se v půlce září konal v jeho domovině, ztrácel oproti Jamesi Teaglovi z Velké Británie. Britský triatlonista však desítky metrů před finišem běžecké části klání zahlédl červenou ceduli, kterou mylně pokládal za cíl. Tam mu však fanoušci řekli, že se spletl, a navedli ho, ať se otočí.

Méntrida díky tomu Brita předběhl, ale když zpozoroval, že jeho souputník nešťastně zabloudil a přišel tak o svůj náskok, rozhodl se být kolegiální. Jen malý kousek před cílovou rovinkou na Teagla počkal, potřásl si s ním rukou a bronzovou medaili mu přenechal. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Video zachycující emotivní moment následně na sociálních sítích zaznamenalo miliony zhlédnutí a lidé 21letého španělského atleta chválili za jeho sportovní chování. "Tohle jednoduché gesto vyjadřuje opravdové hodnoty sportu," napsal například na Twitteru brankář Liverpoolu Adrián. Slovy chvály pak nešetřil ani další španělský fotbalový reprezentant Iker Casillas.

"Jsi můj člověk, Diego," napsal Will Smith

Příběh férového triatlonisty si ale získal pozornost i mimo sportovní svět. "Úplně mě to rozbrečelo, moc si cením takhle čestného chování. Jsi můj člověk, Diego. Vážím si toho, co jsi udělal," vzkázal ve videu na svém instagramovém účtu herec Will Smith. Sám Méntrida pak přiznal, že ho pochvalné reakce, kterých se dočkal, zaskočily.

"Udělal jsem jen to, co mě mí rodiče a kolegové z triatlonového klubu Ecosport učili už od dob, kdy jsem byl dítě. Stejné chování by podle mě mělo být v podobných situacích samozřejmostí. Nikdy by mě nenapadlo, že by tohle drobné gesto mohlo vzbudit v médiích takový ohlas, ale jsem hrdý, že se s tím lidé ztotožnili," uvedl sportovec na Instagramu.

Organizátoři závodu dokonce Méntridovi udělili v konečném pořadí čestnou třetí pozici. "Podobné činy nám potvrzují, proč má organizování sportovních klání smysl. Gratulujeme, Diego," blahopřál atletovi tým organizátorů.

A slova uznání pronesl také jeho soupeř. "Už jsem byl smířený s čtvrtým místem a to, co Diego udělal, ukazuje na jeho čestnost," zdůraznil Teagle.

Změnit se může každý, říká muž, který zhubl desítky kilogramů:

Každý večer jsem vyžral ledničku. Došlo mi to, až když jsem na sebe nesehnal kalhoty, vzpomíná Michal Kamermeier alias Majk na cestách. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy