Běžec si před cílem závodu spletl směr. Soupeř na něj počkal a medaili mu přenechal

Magazín Magazín
23. 9. 2020 9:00
Většina sportovců je ochotná udělat cokoli, aby se umístili na stupínku vítězů. Španělský triatlonista Diego Méntrida si ovšem při běžecké části závodu nechal schválně utéct třetí místo, aby podpořil soupeře, který si těsně před cílovou rovinkou spletl směr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Španěl Diego Méntrida při závodu Santander Triathlon, který se v půlce září konal v jeho domovině, ztrácel oproti Jamesi Teaglovi z Velké Británie. Britský triatlonista však desítky metrů před finišem běžecké části klání zahlédl červenou ceduli, kterou mylně pokládal za cíl. Tam mu však fanoušci řekli, že se spletl, a navedli ho, ať se otočí.

Méntrida díky tomu Brita předběhl, ale když zpozoroval, že jeho souputník nešťastně zabloudil a přišel tak o svůj náskok, rozhodl se být kolegiální. Jen malý kousek před cílovou rovinkou na Teagla počkal, potřásl si s ním rukou a bronzovou medaili mu přenechal. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Video zachycující emotivní moment následně na sociálních sítích zaznamenalo miliony zhlédnutí a lidé 21letého španělského atleta chválili za jeho sportovní chování. "Tohle jednoduché gesto vyjadřuje opravdové hodnoty sportu," napsal například na Twitteru brankář Liverpoolu Adrián. Slovy chvály pak nešetřil ani další španělský fotbalový reprezentant Iker Casillas.

"Jsi můj člověk, Diego," napsal Will Smith

Příběh férového triatlonisty si ale získal pozornost i mimo sportovní svět. "Úplně mě to rozbrečelo, moc si cením takhle čestného chování. Jsi můj člověk, Diego. Vážím si toho, co jsi udělal," vzkázal ve videu na svém instagramovém účtu herec Will Smith. Sám Méntrida pak přiznal, že ho pochvalné reakce, kterých se dočkal, zaskočily.

"Udělal jsem jen to, co mě mí rodiče a kolegové z triatlonového klubu Ecosport učili už od dob, kdy jsem byl dítě. Stejné chování by podle mě mělo být v podobných situacích samozřejmostí. Nikdy by mě nenapadlo, že by tohle drobné gesto mohlo vzbudit v médiích takový ohlas, ale jsem hrdý, že se s tím lidé ztotožnili," uvedl sportovec na Instagramu.

Organizátoři závodu dokonce Méntridovi udělili v konečném pořadí čestnou třetí pozici. "Podobné činy nám potvrzují, proč má organizování sportovních klání smysl. Gratulujeme, Diego," blahopřál atletovi tým organizátorů.

A slova uznání pronesl také jeho soupeř. "Už jsem byl smířený s čtvrtým místem a to, co Diego udělal, ukazuje na jeho čestnost," zdůraznil Teagle.

Změnit se může každý, říká muž, který zhubl desítky kilogramů:

Každý večer jsem vyžral ledničku. Došlo mi to, až když jsem na sebe nesehnal kalhoty, vzpomíná Michal Kamermeier alias Majk na cestách. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 40 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy