Běžec si před cílem závodu spletl směr. Soupeř na něj počkal a medaili mu přenechal

Magazín Magazín
23. 9. 2020 9:00
Většina sportovců je ochotná udělat cokoli, aby se umístili na stupínku vítězů. Španělský triatlonista Diego Méntrida si ovšem při běžecké části závodu nechal schválně utéct třetí místo, aby podpořil soupeře, který si těsně před cílovou rovinkou spletl směr.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Španěl Diego Méntrida při závodu Santander Triathlon, který se v půlce září konal v jeho domovině, ztrácel oproti Jamesi Teaglovi z Velké Británie. Britský triatlonista však desítky metrů před finišem běžecké části klání zahlédl červenou ceduli, kterou mylně pokládal za cíl. Tam mu však fanoušci řekli, že se spletl, a navedli ho, ať se otočí.

Méntrida díky tomu Brita předběhl, ale když zpozoroval, že jeho souputník nešťastně zabloudil a přišel tak o svůj náskok, rozhodl se být kolegiální. Jen malý kousek před cílovou rovinkou na Teagla počkal, potřásl si s ním rukou a bronzovou medaili mu přenechal. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Video zachycující emotivní moment následně na sociálních sítích zaznamenalo miliony zhlédnutí a lidé 21letého španělského atleta chválili za jeho sportovní chování. "Tohle jednoduché gesto vyjadřuje opravdové hodnoty sportu," napsal například na Twitteru brankář Liverpoolu Adrián. Slovy chvály pak nešetřil ani další španělský fotbalový reprezentant Iker Casillas.

"Jsi můj člověk, Diego," napsal Will Smith

Příběh férového triatlonisty si ale získal pozornost i mimo sportovní svět. "Úplně mě to rozbrečelo, moc si cením takhle čestného chování. Jsi můj člověk, Diego. Vážím si toho, co jsi udělal," vzkázal ve videu na svém instagramovém účtu herec Will Smith. Sám Méntrida pak přiznal, že ho pochvalné reakce, kterých se dočkal, zaskočily.

"Udělal jsem jen to, co mě mí rodiče a kolegové z triatlonového klubu Ecosport učili už od dob, kdy jsem byl dítě. Stejné chování by podle mě mělo být v podobných situacích samozřejmostí. Nikdy by mě nenapadlo, že by tohle drobné gesto mohlo vzbudit v médiích takový ohlas, ale jsem hrdý, že se s tím lidé ztotožnili," uvedl sportovec na Instagramu.

Organizátoři závodu dokonce Méntridovi udělili v konečném pořadí čestnou třetí pozici. "Podobné činy nám potvrzují, proč má organizování sportovních klání smysl. Gratulujeme, Diego," blahopřál atletovi tým organizátorů.

A slova uznání pronesl také jeho soupeř. "Už jsem byl smířený s čtvrtým místem a to, co Diego udělal, ukazuje na jeho čestnost," zdůraznil Teagle.

Změnit se může každý, říká muž, který zhubl desítky kilogramů:

Každý večer jsem vyžral ledničku. Došlo mi to, až když jsem na sebe nesehnal kalhoty, vzpomíná Michal Kamermeier alias Majk na cestách. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy