Turisté surfovali v Benátkách, dostali obří pokutu. "Jsou to pitomci," řekl starosta

ČTK ČTK
18. 8. 2022 9:50
V Benátkách se podařilo dopadnout dva surfery, kteří brázdili Canal Grande na elektrických surfovacích prknech. Radnice, která v poslední době přísně trestá turisty za prohřešky, vyměřila každému pokutu v přepočtu 36 800 korun.
Video: Twitter / Luigi Brugnaro

Benátský starosta Luigi Brugnaro původně nabídl večeři komukoli, kdo pomůže muže najít. Surfy už byly zabaveny.

Brugnaro zveřejnil video zachycující oba výtečníky, jak se řítí dopravní tepnou města. Požádal veřejnost, aby pomohla dopadnout ty, jež označil za "domýšlivé pitomce, kteří si dělají z města legraci". Těm, kdo pomohou, zaplatí večeři, slíbil.

Jak ale uvádí agentura Reuters, Benátky mají potíže s náporem turistů a přísně je trestají za porušení nastavených pravidel.

V roce 2019 například dostali dva Němci pokutu v přepočtu 24 tisíc korun podle dnešního kurzu za to, že si vařili kávu na 430 let starém mostě Ponte di Rialto. V benátských kanálech se nesmí plavat a na schodech historických památek jíst. Za porušení hrozí pokuty.

Na incident s elektrickými surfy upozornila i skupina Benátčanů na instagramovém účtu s názvem Venezia Non è Disneyland (Benátky nejsou Disneyland). "Hanba, je potřeba jim dát doživotní zákaz návštěvy Benátek, mamma mia," napsal jeden uživatel instagramu.

Jiní ale ocenili podobný způsob pohybu po Benátkách. "Já chci taky. Nebylo by to úžasné, kdybychom všichni cestovali po Benátkách takhle a neplatili ACTV (podniku veřejné dopravy)?" napsal další z uživatelů.

Skupina provozující účet Venezia Non è Disneyland pomáhá dohlížet na chování turistů. Koncem července zveřejnila video, na němž bylo vidět muže skákat do Canal Grande a těsně minout právě proplouvající loď. Brugnaro minulý týden vyzval k desetidennímu uvěznění 33letého návštěvníka ze Skotska za ponoření se do kanálu.

Od příštího roku budou návštěvníci platit zvláštní daň, která má pomoci hradit rostoucí náklady za služby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Senátor Zdeněk Hraba končí ve STAN, nesouhlasí se směřováním hnutí

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice, napsal v úterý na Twitteru. Už nadále nechce nést zodpovědnost za "přešlapy a sporné kroky" jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Do jiné strany ani hnutí nepřestupuje. Předseda STAN Vít Rakušan sdělil, že Hrabův odchod je vyústěním procesu, kdy se jeho názory postupně vzdalovaly pozicím hnutí. Pro obě strany je čistým řešením, uvedl.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. V úterý napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí "na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích". To se ale začalo měnit. "Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami Piráti," míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Firma, která čelila kritice za práci na běloruské železnici, vypověděla zakázky

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru.

Firma čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém právě od společnosti AŽD. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají v konfliktu na Ukrajině. AŽD Praha k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy