Banksy nakreslil k bezdomovci na lavičce vánoční soby, vandalové jim domalovali nosy

ČTK ČTK
10. 12. 2019 17:20
Streetartový umělec Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu, upozorňující v adventní době na problém bezdomovectví. Na zeď za městskou lavičku často používanou bezdomovci k přenocování přimaloval dva vánoční soby, kteří ji jakoby táhnou vzhůru k hvězdné obloze. Vandalové už ke graffiti v noci na pondělí domalovali červené nosy.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu. | Foto: ČTK

Doprovodné video zveřejněné na Banksyho instagramovém profilu zachycuje na ulici žijícího muže jménem Ryan, který sedí na lavičce vedle namalovaných sobů a napije se, než ulehne na batoh.

Popisek k videu natočenému na ulici Vyse Street v birmingamské klenotické čtvrti uvádí: "Bůh žehnej Birminghamu. Za 20 minut, co jsme Ryana natáčeli, mu kolemjdoucí věnovali horký nápoj, dvě čokolády a zapalovač, aniž si o cokoli řekl."

Minulý měsíc odhalila developerská společnost Ernstar Capital Banksyho nárožní graffiti Malíř z roku 2008, které v londýnské čtvrti Notting Hill dlouhodobě zakrývalo lešení. Dílo, vzniklé na počest španělského barokního mistra Velázqueze, zachycuje autora u malířského stojanu s paletou v ruce, jak velkými červenými písmeny štětcem píše své jméno.

Banksyho bývalý agent Steve Lazarides, který jedenáctiletou spolupráci se streetartovým umělcem popisuje jako "jízdu", nedávno vydal knihu fotografií Banksy Captured (Zachycený Banksy). Sám umělec, jehož díla se v aukčních síních draží za astronomické částky, setrvává v anonymitě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy