Banksy nakreslil k bezdomovci na lavičce vánoční soby, vandalové jim domalovali nosy

ČTK ČTK
10. 12. 2019 17:20
Streetartový umělec Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu, upozorňující v adventní době na problém bezdomovectví. Na zeď za městskou lavičku často používanou bezdomovci k přenocování přimaloval dva vánoční soby, kteří ji jakoby táhnou vzhůru k hvězdné obloze. Vandalové už ke graffiti v noci na pondělí domalovali červené nosy.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu. | Foto: ČTK

Doprovodné video zveřejněné na Banksyho instagramovém profilu zachycuje na ulici žijícího muže jménem Ryan, který sedí na lavičce vedle namalovaných sobů a napije se, než ulehne na batoh.

Popisek k videu natočenému na ulici Vyse Street v birmingamské klenotické čtvrti uvádí: "Bůh žehnej Birminghamu. Za 20 minut, co jsme Ryana natáčeli, mu kolemjdoucí věnovali horký nápoj, dvě čokolády a zapalovač, aniž si o cokoli řekl."

Minulý měsíc odhalila developerská společnost Ernstar Capital Banksyho nárožní graffiti Malíř z roku 2008, které v londýnské čtvrti Notting Hill dlouhodobě zakrývalo lešení. Dílo, vzniklé na počest španělského barokního mistra Velázqueze, zachycuje autora u malířského stojanu s paletou v ruce, jak velkými červenými písmeny štětcem píše své jméno.

Banksyho bývalý agent Steve Lazarides, který jedenáctiletou spolupráci se streetartovým umělcem popisuje jako "jízdu", nedávno vydal knihu fotografií Banksy Captured (Zachycený Banksy). Sám umělec, jehož díla se v aukčních síních draží za astronomické částky, setrvává v anonymitě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy