Banksy nakreslil k bezdomovci na lavičce vánoční soby, vandalové jim domalovali nosy

ČTK ČTK
10. 12. 2019 17:20
Streetartový umělec Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu, upozorňující v adventní době na problém bezdomovectví. Na zeď za městskou lavičku často používanou bezdomovci k přenocování přimaloval dva vánoční soby, kteří ji jakoby táhnou vzhůru k hvězdné obloze. Vandalové už ke graffiti v noci na pondělí domalovali červené nosy.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu.
Banksy po sobě o víkendu zanechal v anglickém městě Birmingham nástěnnou malbu. | Foto: ČTK

Doprovodné video zveřejněné na Banksyho instagramovém profilu zachycuje na ulici žijícího muže jménem Ryan, který sedí na lavičce vedle namalovaných sobů a napije se, než ulehne na batoh.

Popisek k videu natočenému na ulici Vyse Street v birmingamské klenotické čtvrti uvádí: "Bůh žehnej Birminghamu. Za 20 minut, co jsme Ryana natáčeli, mu kolemjdoucí věnovali horký nápoj, dvě čokolády a zapalovač, aniž si o cokoli řekl."

Minulý měsíc odhalila developerská společnost Ernstar Capital Banksyho nárožní graffiti Malíř z roku 2008, které v londýnské čtvrti Notting Hill dlouhodobě zakrývalo lešení. Dílo, vzniklé na počest španělského barokního mistra Velázqueze, zachycuje autora u malířského stojanu s paletou v ruce, jak velkými červenými písmeny štětcem píše své jméno.

Banksyho bývalý agent Steve Lazarides, který jedenáctiletou spolupráci se streetartovým umělcem popisuje jako "jízdu", nedávno vydal knihu fotografií Banksy Captured (Zachycený Banksy). Sám umělec, jehož díla se v aukčních síních draží za astronomické částky, setrvává v anonymitě.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy