Nakladač, který pomáhal v Suezském průplavu, baví internet. Jeho řidiče vtípky štvou

Magazín Magazín
10. 4. 2021 20:00
Z fotky maličkého nakladače, který na konci března pomáhal vyprostit loď Ever Given uvízlou v Suezském průplavu, se stal internetový mem. Lidé na sociálních sítích incident začali přirovnávat k boji s prokrastinací i celulitidou. Dělníkovi, který nakladač řídil, ale při sledování vtipů do smíchu nebylo.
Z fotky maličkého nakladače, který na konci března pomáhal vyprostit loď Ever Given uvízlou v Suezském průplavu, se stal internetový meme.
Z fotky maličkého nakladače, který na konci března pomáhal vyprostit loď Ever Given uvízlou v Suezském průplavu, se stal internetový meme. | Foto: Reuters

Záběry monstrózní kontejnerové lodi, která 23. března zablokovala Suezský průplav, doslova obletěly svět a objevil se na nich i Abdalláh Abdalgavád. Osmadvacetiletý dělník měl za úkol odstranit písek a kameny zpod přídi lodi a pomoct tak k jejímu vyproštění, které trvalo bezmála týden.

Z fotky prťavého nakladače, který zdvihá rypadlo směrem k lodi Ever Given o velikosti mrakodrapu, jako by se ji snažil přemístit, se brzy stal populární internetový mem.  Lidé na sociálních sítích totiž snímek začali brát jako vtipnou metaforu pro všechny situace, kdy člověk svádí sisyfovský boj s věcmi, které jsou silnější než on. Informoval o tom britský zábavní web Unilad.

Lidé obří loď přirovnávali například k prokrastinaci, nebo nedodělané práci, která jim leží na stole, a mrňavý nakladač zase k motivaci úkoly dokončit a k dobrému pocitu z podání usilovného výkonu. Mladému dělníkovi, který se s odklízením zeminy šest dní lopotil, ovšem bizarní obrázky moc zábavné nepřipadaly.

V rozhovoru pro zpravodajský server Business Insider připustil, že mediální pozornost, kterou incident na Suezském průplavu přilákal, ho nakopla k tomu, aby pracoval ještě usilovněji. Žerty, které si lidé po celém světě z jeho heroického výkonu tropili, se mu ale nelíbily.

Za obzvlášť nevydařený považoval ten, který rypadlo nakladače přirovnával k zelenému čaji a loď Ever Given k celulitidě. "Všichni ze mě měli legraci. Správa Suezského průplavu mi přitom na akci poskytla vybavení o velikosti zrnka rýže. Na jednu stranu mě to naštvalo, ale taky jsem chtěl světu ukázat, co s nakladačem dokážu," uvedl Abdalgavád.

Fotografa, který snímek pořídil, si podle svých slov při tvrdé dřině vůbec nevšiml, a když se o fotce dověděl, nechtěl, aby kdokoli věděl, že nakladač řídí právě on. Promluvit se rozhodl, až když věděl, že jeho tažení bylo úspěšné. Svěřil se, že během vyprošťování spal každou noc jen asi tři hodiny.

Mohlo by vás zajímat: Pohled na lodě, které čekaly u ucpaného Suezského průplavu

Pohled na lodě čekající kvůli zablokovanému Suezskému průplavu | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy