Australskou ZOO vyděsil uprchlý orangutan

Jiří Krejčík
10. 5. 2009 11:54
Adelaide (Austrálie) - Zoologická zahrada v Adelaide musela být dnes evakuována poté, co více než šedesátikilogramový orangutan vyzkratoval elektrický ohradník a vylezl na vrchol zdi svého výběhu.
Orangutan
Orangutan | Foto: Archiv

Orangutaní samice jménem Karta nejprve strčila klacík do drátů spojených s plotem. Poté si z větví postavila hromadu, s jejíž pomocí přelezla zeď ze skla a betonu, uvedla agentura AP.

Opice se pak posadila na vrchol zdi a seděla tam asi půl hodiny. Pak si ale nejspíš všechno rozmyslela a místo útěku se vrátila zpátky do výběhu.

"Zřejmě si při pohledu shora uvědomila, kde vlastně je, tak se znovu pověsila na zeď a slezla zpátky," myslí si správce ZOO Peter Whitehead.

Na vrcholku zdi byla 27letá opice vzdálená jen několik metrů od návštěvníků, kteří si jí také jako první všimli a ihned to oznámili vedení ZOO.

Karta prý nebyla ani nijak agresivní. ZOO přesto z preventivních důvodů vykázala návštěvníky pryč a výběh střežili veterináři s uspávacími střelami.

"Je to obrovsky inteligentní zvíře," dodává Whitehead. "Už jsme s ní měli pár problémů, když se snažila přechytračit údržbáře. Je opravdu vynalézavá."

Další pokus o útěk už ale bude mít Karta o něco těžší. Vedení adelaidské ZOO se po dnešním incidentu rozhodlo odstranit z jejího výběhu všechny větve, které by jí mohly k útěku jakkoli pomoct.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy