Australanka utrpěla zranění při koupání se žralokem obrovským, udeřil ji ploutví

ČTK ČTK
3. 8. 2020 12:11
Australanka utrpěla vážná zranění při šnorchlování se žralokem obrovským, který ji udeřil ocasní ploutví. K této nehodě došlo, když se devětadvacetiletá žena o víkendu koupala společně se skupinou turistů u pobřeží Ningaloo na západě Austrálie. Plavání se žralokem obrovským, který má obvykle mírnou povahu, je oblíbenou turistickou aktivitou.
Žralok velrybí
Žralok velrybí | Foto: Shutterstock

Žena s vnitřním krvácením a zraněními horní poloviny těla byla nejprve přepravena do nemocnice v Exmouthu na západním pobřeží a poté letecky na kliniku v Perthu. Podle zdravotníků je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

Australská policie uvedla, že se případ vyšetřuje. Skupina turistů se při incidentu nacházela jen několik málo metrů od břehu. Ostatní účastníci potápění nehodu viděli, sami však žádná zranění neutrpěli.

Přírodní památka Ningaloo, která je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a je oblíbeným cílem turistů, zahrnuje jeden z největších pobřežních útesů na světě, vápencové krasové útvary a systém podzemních vodních toků. Pobřeží je také známé jako každoroční shromaždiště žraloků obrovských a domov mnoha druhů mořských želv.

Žralok obrovský neboli žralok velrybí dosahuje obvykle velikosti okolo devíti metrů, a je tak největší druh žraloka. Díky své mírné povaze je i přes své rozměry považován za bezpečného společníka pro koupání.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Zraněný Hancko bude Spartě chybět ještě několik týdnů

parťanský fotbalista Dávid Hancko budu kvůli zranění mimo hru déle, než se předpokládalo. Slovenský reprezentační obránce laboruje se šlachou v koleně a k zápasům bude připraven až za několik týdnů.

Hancko, který ve Spartě do příštího léta hostuje z italské Fiorentiny, se v současnosti připravuje individuálně. Klíčový stoper Pražanů absolvoval vyšetření i u specialisty v Německu, který se problémy s poraněnými šlachami zabývá.

"Máme s klubem vytvořený plán mého návratu do tréninkového a zápasového režimu, podle kterého postupujeme. Věřím, že brzy klukům pomůžu na hřišti," uvedl Hacko na klubovém webu. "Dávid velmi tvrdě a poctivě pracuje," dodal šéf fyzické přípravy letenského A-týmu Ben Ashworth.

Hancko byl na jaře jedním z klíčových hráčů Sparty, které mimo jiné pomohl k vítězství v domácím poháru MOL Cupu. Vedle něj je aktuálně zraněný i další slovenský obránce Pražanů Lukáš Štetina. I bez nich Letenští po pěti kolech bez ztráty bodu vedou tabulku české ligy.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ministr zemědělství Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.

"Řeky a potoky jsou pro naši krajinu důležité. Život v nich je klíčový. Jsem proto připraven Českému rybářskému svazu - Územnímu svazu pro severní Moravu a Slezsko pomoci při opětovném zarybnění postižených revírů. Za současné situace vítáme každou ruku, která přispěje k řešení situace," řekl Toman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy