Pokousali ji komáři a pavouci, spálilo ji slunce. Australanka uběhla 150 maratonů

ČTK ČTK
17. 1. 2023 9:44
Australská běžkyně Erchana Murrayová-Bartlettová pokořila světový rekord v počtu uběhnutých maratonů ženou každý den po sobě, uběhla jich 150 ve 150 dnech.
Erchana Murrayová-Bartlettová
Erchana Murrayová-Bartlettová | Foto: Profimedia.cz

Dvaatřicetiletá běžkyně sérii zahájila 22. srpna a v pondělí za hlasitého potlesku shromážděných doběhla do australského Melbourne. Uběhla celkem 6300 kilometrů. O její cestě píše web stanice BBC.

"Nedokážu slovy vyjádřit, jak krásný pocit byl proběhnout cílovou rovinkou. Upřímně myslím, že to budu zpracovávat v dalších týdnech, měsících a letech," napsala Murrayová-Bartlettová na facebookovém profilu, kde informovala o svém běhu.

BBC Murrayová-Bartlettová vypověděla, že na své cestě napříč Austrálií byla pokousána "všemi druhy hmyzu pod sluncem" - mravenci, komáry i pavouky - spálilo ji slunce, prožila mnoho různých bolestí, a když doběhla do Melbourne, její nohy natekly o celou další velikost bot. Párů bot použila za 6300 kilometrů deset.

Ačkoliv každý den přijala mezi 5000 a 6000 kaloriemi, zhruba třikrát více, než potřebuje průměrná žena, ztratila váhu.

Svým počinem chtěla kromě pokoření rekordu maratonkyně zvýšit povědomí o úbytku rostlinných i živočišných druhů v Austrálii, která ze světových zemí trpí poklesem biodiverzity téměř ze všech nejvíce. Pro environmentální charitativní organizaci Wilderness Society vybrala 100 tisíc australských dolarů (asi 1,5 milionu korun).

Předchozí rekord v počtu uběhnutých maratonů každý den po sobě držela Britka Kate Jaydenová, která jich uběhla 106. Absolutní rekord drží španělský ultramaratonec Ricardo Abad, který mezi lety 2010 a 2012 uběhl 607 maratonů.

 

Právě se děje

Další zprávy