Australané se smějí logu vládní agentury pro ženská práva. Připomíná penis

Magazín Magazín
14. 3. 2022 15:58
Australská vláda v čele s premiérem Scottem Morrisonem nechala vytvořit nové logo pro svou ženskoprávní organizaci Women's Network a na sociálních sítích za to schytala vlnu posměšných i kritických reakcí. Vizuál s písmenem W a vypouklým obloučkem totiž nápadně připomíná mužský pohlavní orgán.
Australská vláda představila nové logo své ženskoprávní organizace Women's Network. Vizuál s písmenem W a vypouklým obloučkem se však příliš nepovedl.
Australská vláda představila nové logo své ženskoprávní organizace Women's Network. Vizuál s písmenem W a vypouklým obloučkem se však příliš nepovedl. | Foto: Women's Network

Organizace Women's Network si klade za cíl dosáhnout větší genderové rovnoprávnosti ve veřejné správě, ženy by díky ní měly získat stejné příležitosti v kariéře jako muži. Mnoho lidí proto překvapilo, že nové logo iniciativy, za kterou stojí australská vláda, připomíná mužský pohlavní orgán.

Na sociálních sítích nečekaná podoba vizuálu vyvolala vlnu posměšných i kritických reakcí. "Vidíte to taky?" ptal se ve videu na TikToku designér James Raynes a narážel na to, že písmeno W v logu vypadá jako varlata, zatímco podlouhlý oblouček vedle něj se podobá penisu. Na Twitteru pak jeden z diskutujících grafiku označil za "nejhorší logo století". Píše o tom web LADbible.

"Těžko uvěřit, že nežijeme v nějaké parodii na realitu," reagoval na logo další komentující. Podle ženské organizace National Older Women's Network se dá vizuál brát buď jako projev nerozvážnosti, nebo jako urážka. "Veřejné peníze byly promrhané na práci grafika, který vyslal do světa takhle ostudný vzkaz," uvedly její členky ve svém oficiálním vyjádření.

Logo vládní ženskoprávní iniciativy je přitom jen další z řady kroků australského premiéra Scotta Morrisona, které poukazují na jeho nepříliš vstřícný postoj k feministickým otázkám. Loni se politik například odmítl osobně setkat s desítkami tisíc Australanek, které protestovaly proti sexismu, mužskému šovinismu a obtěžování žen na pracovišti. "Mohou být rády, že na ně v ulicích nikdo nestřílí," řekl tehdy Morrison.

V minulosti také poněkud nevybíravým způsobem zareagoval na svědectví aktivistky a držitelky titulu Australan roku 2021 Grace Tameové, která se svěřila, že ji jako dítě zneužíval její učitel. "No teda. Vsadil bych se, že to musel být dobrý pocit, když to ze sebe dostala," okomentoval premiér ženino přiznání. Za svá slova si následně vysloužil "uznání" za nejhorší sexistické narážky na cenách Ernie Awards.

Mohlo by vás zajímat: Sexismus v reklamě? Použít prsa a zadek je snadné, lidé to nechtějí, říká Pešáková

Kvůli sexistickým reklamám jsou lidé více tolerantní k násilí páchanému na ženách, říká zakladatelka anticeny Sexistické prasátečko Kristýna Pešáková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy