Astronaut Scott Kelly má na Zemi problém s bolestí svalů, citlivou kůží i špatným odhadem gravitace

hrz
7. 3. 2016 12:00
Americký astronaut Scott Kelly po 340 dnech na ISS přiznává, že tentokrát jsou bolest a únava svalů mnohem výraznější než po jeho kratších vesmírných misích. Problém má i s přecitlivělou kůží, která si odvykla fyzickému kontaktu. A jak dodává, nemůže si zatím zvyknout na zemskou přitažlivost, neboť se mu těžko odhadují účinky gravitace.
Scott Kelly po návratu do Houstonu
Scott Kelly po návratu do Houstonu | Foto: Reuters

Americký astronaut Scott Kelly tráví první dny na planetě Zemi po svém téměř ročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici. Před touto náročnou misí strávil ve vesmíru celkem 180 dní, ale podle serveru The Verge říká, že tentokrát je jeho tělo, a obzvláště svaly, v mnohem horší kondici.

"Míra bolesti a únavy svalů je mnohem výraznější, než to bylo posledně," svěřil se po prvních vyšetřeních na Zemi.

Podle serveru je navíc Kellyho kůže extrémně citlivá na jakýkoliv dotek, neboť neměl během roku příliš fyzického kontaktu. Jak vylíčil, při tlaku předmětů na kůži cítí nepříjemné pálení.

Rok mimo planetu mu však přinesl i příjemnosti, například větší sblížení se svou přítelkyní Amiko Kaudererovou z oddělení NASA pro veřejné záležitosti. Byla to totiž právě ona, kdo mu pomáhal se stovkami tweetů a postů na sociální sítě. "Odvedla mimořádnou práci, byla to skvělá spolupráce," nechal se slyšet astronaut.

Americká vesmírná celebrita nicméně zatím neměla příliš volného času. První lékařské testy podstoupil hned po úterním přistání v Kazachstánu. Pokračoval letadlem do Norska, kde mu provedli další sérii testů. Z Norska pokračoval do Houstonu, kde strávil lékařskými prohlídkami další tři hodiny, konkrétně od jedné v noci do čtyř do rána.

O šest hodin později se znovu hlásil do služby na další kolo testů. Ostatně i následný půlrok až rok ho čeká nekonečný kolotoč návštěv u lékařů a vědců.

Kelly se také nechal slyšet, že má problémy se zemskou přitažlivostí. Například při basketbalu v házení míče na koš je nyní prý zcela marný. "Když házím věci, mám tendenci podceňovat efekt gravitace," cituje ho server The Verge.

Ovšem ani všechny tyto těžkosti mu nevzaly chuť do dalších vesmírných dobrodružství. Neví jistě, zda se ještě bude účastnit nějakého letu NASA, neboť pořadník skvěle vycvičených astronautů je celkem dlouhý, nevyloučil nicméně účast v nějakém komerčním letu do vesmíru.

Hubbleův teleskop pořídil snímek galaxie GN-Z11, která je od Země vzdálená asi 13,4 miliardy světelných let. Tak hluboko do vesmíru nikdo nedohlédl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

Praha chce vykoupit pozemky pod světelnými křižovatkami, může to stát až stovky milionů

Praha se chystá vykoupit desítky pozemků pod světelnými křižovatkami, které patří soukromým subjektům. Deníku E15 to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Město musí pozemky vlastnit, aby mohlo uvést do provozu systém zelené vlny a zefektivnit tok automobilů po městě. Ze 660 křižovatek jich nyní spolupracuje asi 440. Dalších 220 jen zastavuje a pouští auta, aniž se systémově podílí na regulaci pohybu aut. 

Na začátku příštího roku Praha vypíše 80milionovou soutěž na vytvoření evidence všech křižovatek a jejich stavu. "Počet vykupovaných křižovatek zjistíme až poté, co vítěz tendru vytvoří jejich evidenci. Odhadovat náklady na výkupy by proto bylo předčasné," řekl listu Scheinherr.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Další zprávy