Astronaut Scott Kelly má na Zemi problém s bolestí svalů, citlivou kůží i špatným odhadem gravitace

hrz
7. 3. 2016 12:00
Americký astronaut Scott Kelly po 340 dnech na ISS přiznává, že tentokrát jsou bolest a únava svalů mnohem výraznější než po jeho kratších vesmírných misích. Problém má i s přecitlivělou kůží, která si odvykla fyzickému kontaktu. A jak dodává, nemůže si zatím zvyknout na zemskou přitažlivost, neboť se mu těžko odhadují účinky gravitace.
Scott Kelly po návratu do Houstonu
Scott Kelly po návratu do Houstonu | Foto: Reuters

Americký astronaut Scott Kelly tráví první dny na planetě Zemi po svém téměř ročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici. Před touto náročnou misí strávil ve vesmíru celkem 180 dní, ale podle serveru The Verge říká, že tentokrát je jeho tělo, a obzvláště svaly, v mnohem horší kondici.

"Míra bolesti a únavy svalů je mnohem výraznější, než to bylo posledně," svěřil se po prvních vyšetřeních na Zemi.

Podle serveru je navíc Kellyho kůže extrémně citlivá na jakýkoliv dotek, neboť neměl během roku příliš fyzického kontaktu. Jak vylíčil, při tlaku předmětů na kůži cítí nepříjemné pálení.

Rok mimo planetu mu však přinesl i příjemnosti, například větší sblížení se svou přítelkyní Amiko Kaudererovou z oddělení NASA pro veřejné záležitosti. Byla to totiž právě ona, kdo mu pomáhal se stovkami tweetů a postů na sociální sítě. "Odvedla mimořádnou práci, byla to skvělá spolupráce," nechal se slyšet astronaut.

Americká vesmírná celebrita nicméně zatím neměla příliš volného času. První lékařské testy podstoupil hned po úterním přistání v Kazachstánu. Pokračoval letadlem do Norska, kde mu provedli další sérii testů. Z Norska pokračoval do Houstonu, kde strávil lékařskými prohlídkami další tři hodiny, konkrétně od jedné v noci do čtyř do rána.

O šest hodin později se znovu hlásil do služby na další kolo testů. Ostatně i následný půlrok až rok ho čeká nekonečný kolotoč návštěv u lékařů a vědců.

Kelly se také nechal slyšet, že má problémy se zemskou přitažlivostí. Například při basketbalu v házení míče na koš je nyní prý zcela marný. "Když házím věci, mám tendenci podceňovat efekt gravitace," cituje ho server The Verge.

Ovšem ani všechny tyto těžkosti mu nevzaly chuť do dalších vesmírných dobrodružství. Neví jistě, zda se ještě bude účastnit nějakého letu NASA, neboť pořadník skvěle vycvičených astronautů je celkem dlouhý, nevyloučil nicméně účast v nějakém komerčním letu do vesmíru.

Hubbleův teleskop pořídil snímek galaxie GN-Z11, která je od Země vzdálená asi 13,4 miliardy světelných let. Tak hluboko do vesmíru nikdo nedohlédl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy