Asexualita. Moderní hnutí, které budí zvědavost

ČTK ČTK
15. 12. 2013 14:30
Italský týdeník: Asexuálové se často ocitají ve velmi obtížných situacích
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinstock

Řím - Třebaže je jev asexuality málo známý a ve vědeckých kruzích málo studovaný, vyvolává zájem a zvědavost mnohých. Píše o tom italský týdeník L´Espresso.

Podle definice italské sekce fóra AVEN (Asexual Visibility and Education Network), které se zrodilo v roce 2001 ve Spojených státech a které má přes 70 tisíc registrovaných členů, je asexuál osoba, která nemá zájem o sex a sex ji nepřitahuje. Ve skutečnosti to neznamená, že asexuálové nepociťují sexuální touhu, ale přistupují ke sféře uspokojení prostřednictvím různých forem, přičemž nedávají přednost sexuálnímu vztahu.

I mezi asexuály, stejně jako mezi osobami "sexuálními", je velká rozmanitost: každá osoba experimentuje ve vztazích jinak a jinak chápe přitažlivost a sexuální touhu. Někteří například vnímají vzrušení, ale netouží sdílet ho v páru, jiní ho vůbec neprožívají.

Obtížné situace

Asexuální muž či žena, žijící ve většinové "sexuální" společnosti, se často ocitají ve velmi obtížných situacích, buď proto, že musejí vysvětlovat svůj naprostý nezájem o sexuální vztahy, anebo ještě častěji proto, že je pro ně velmi nesnadné nalézt partnera se stejnou orientací.

Mohou se ocitnout ve velmi složitých situacích: chybějící zájem o sex může totiž být u neasexuálního partnera zdrojem nespokojenosti a může komplikovat dlouhodobý vztah. V některých případech je možné, že se asexuál rozhodne mít jenom občasné sexuální vztahy s partnerem, aby ho neztratil, a že mu dá souhlas k tomu, aby udržoval sexuální vztahy s jinými osobami.

Asexualita není prožívána jako problém, který je třeba řešit, a nevyplývá z příslušnosti k nějakému náboženství, jež je vůči sexu nepřátelské. Naopak je prožívána jako základní součást vlastní bytosti, jako jiný způsob, jak cítit a jak žít ve světě.

Stejně jako u heterosexuality, homosexuality a bisexuality nejde o volbu, nýbrž o stav, o sexuální orientaci. Taková predispozice nijak nenarušuje další typické prvky partnerského vztahu, jako je objetí či mazlení, touha sdílet společně různé činnosti a vzájemná důvěra.

Přestože je tento jev stále častější, výzkumů na toto téma je zatím dost málo. Nedávná studie vědeckého časopisu Archives of Sexual Behavior se zabývala srovnáváním sexuálního vzrušení u vzorku 38 žen, z nichž deset bylo heterosexuálních, deset bisexuálních, jedenáct homosexuálních a sedm asexuálních, ve věku od 19 do 55 let.

Výsledky neukázaly výrazné rozdíly mezi těmito skupinami, jen asexuální ženy vykazovaly nižší úroveň pozitivních emocí, sexuální přitažlivosti a vzrušení. Výsledky zjevně ukazují, že asexuální ženy jsou stejně jako jiné s to fyziologické sexuální reakce a že tento stav nemůže být označován za formu sexuální dysfunkce.

Láska nerovná se sex

Asexualitu je tedy třeba odlišovat od poruch, jako je sexuální averze a hypoaktivní sexuální touha. Asexualita neznamená negativní chování ve vztahu k sexualitě, je to spíše jistá lhostejnost vůči sexuálnímu aktu.

Skutečnost, že asexuálové pocítili potřebu spojit se a vytvořit společnou laickou sílu ve světě, kde se stále více prosazuje erotika, ukazuje, že se mnozí z nich cítí dezorientováni a nešťastní.

"Myslím si, že sex a láska mají jen málo společného. Sex lidé provozují jen proto, že nedokážou ovládnout své pudy a nechávají se jimi vláčet," soudí třicetiletý Marco.

"Pro většinu lidí platí, že láska rovná se sex, a vnucují to ostatním, přestože je jasné, že to to tak docela není. Dnes se ovšem láska bez sexu považuje za cosi velmi podivného, co by se mělo léčit, zatímco sex bez lásky je považován za normální," uvádí třiadvacetiletá Maddalena.

"Našel jsem si po dlouhodobém úsilí konečně stejně založeného přítele. Místo sexu si s ním radši povídám, sdílím příjemné zážitky, třeba při sportu nebo na koncertě," říká pětadvacetiletý Giovanni.

Jinou zkušenost má dvaatřicetiletá Maria: "Po pěti letech manželství jsem se rozvedla. Partner mi vytýkal, že ho už nemiluji, a byl přesvědčen, že mu neustále zahýbám. Zůstala jsem sama se čtyřletou dcerkou."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy