Amsterdam je přeplněný. Už nemáme zájem o chudé turisty, vzkazuje a zvyšuje ceny

Magazín Magazín
16. 9. 2017 21:00
Hlavní město Nizozemska přišlo s plánem, jak bojovat s neúnosným počtem turistů - zvýšit ceny za ubytování o pět či deset eur za noc. Mnozí to však považují za krok zaměřený proti cestovatelům s malým rozpočtem.
Ilustračn foto.
Ilustračn foto. | Foto: Thinkstock

Amsterdam, stejně jako mnohá další evropská města čelí v posledních letech záplavě turistů. Město s 800 tisíci obyvateli vloni navštívilo 12 milionů lidí. "Musíme najít cestu, jak udělat město snesitelné pro naše občany," řekl deníku The Telegraph Udo Kock, amsterdamský finanční náměstek.

Úřady již zavedly několik opatření k vyřešení nekontrolovatelného přílivu cestovatelů. Mezi ně patří například omezení aktivit Airbnb, zákaz zřizování nových hotelů v centru města či zavedení daně za přenocování, která je v současné době stanovena na pět procent z ceny pokoje.

Podle Kocka je však třeba zavést i další opatření, jako třeba nově plánovaný turistický příplatek, jež má upravit složení návštěvníků. Podle britského deníku to znamená odrazení turistů s malým rozpočtem od návštěvy města.

Návrh, který by měl být diskutován příští rok na jaře, počítá s paušálním poplatkem pět až deset eur za noc navíc k současné dani. Ta by se navíc měla příští rok ještě o procento zvýšit. Kock připustil, že bohatí hosté se o pět eur navíc nebudou přetahovat, když už utratili stovky za ubytování. Problém to však bude právě pro turisty šetřící každý cent.

"V budoucnu bude mít Amsterdam trochu méně levného ubytování a trochu více horního segmentu," přiznal Kock. Bohatší cestovatelé totiž podle finančního náměstka "utrácí více peněz, vytváří více pracovních míst a jsou pro město mnohem cennější". "Jdou na snídani, oběd, večeři. Možná vyrazí do divadla nebo zhlédnout operu," dodal.

Kritici tvrdí, že plánovaná opatření jsou krátkozraká a mohou být spíše neúčinné. "Pověstná živost a otevřenost vychází od mladých cestovatelů, z nichž mnozí upřednostňuji levné hostely," sdělil Frank Uffen, ředitel partnerství ve skupině The Student Hotel, která má v Amsterdamu dvě nemovitosti.

Podle Uffena nařízení může zničit to, co dělá Amsterdam tak jedinečný a skvělý. "Někteří z nejlepších mladých talentů Evropy dnes žijí a pracují v Amsterdamu a je pravděpodobné, že když jej navštívili poprvé, byli cestovatelé s malým rozpočtem," dodal.

Ačkoliv je podle průvodce Elarda Tissota van Patota záměr radnice pochopitelný, problém s nadměrným množstvím turistů to nevyřeší. Uffen si myslí, že proudění dalšího množství návštěvníků do Amsterdamu je nevyhnutelné a úřady budou hledat jiné způsoby, jak rostoucí počet cestovatelů uřídit. Například to, aby se předměstí stala atraktivnějšími.

"Nejlepším řešením je nabídnout více rozmanitosti, více důvodů k návštěvě a spolupráci s lidmi a podniky Amsterdamu, aby cestovní ruch rostl spíše než aby byl omezen zastaralou myšlenkou "modelového návštěvníka," navrhl Uffen.

Video: Chystáte se na dovolenou až v září? Objevte kouzlo nejjižnějšího chorvatského letoviska

Chcete se vyhnout přeplněným plážím, všudypřítomným turistům a velkým městům? Máme pro vás tip na klidné místo na nejjižnějším cípu Chorvatska. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy