Amsterdam je přeplněný. Už nemáme zájem o chudé turisty, vzkazuje a zvyšuje ceny

Magazín Magazín
16. 9. 2017 21:00
Hlavní město Nizozemska přišlo s plánem, jak bojovat s neúnosným počtem turistů - zvýšit ceny za ubytování o pět či deset eur za noc. Mnozí to však považují za krok zaměřený proti cestovatelům s malým rozpočtem.
Ilustračn foto.
Ilustračn foto. | Foto: Thinkstock

Amsterdam, stejně jako mnohá další evropská města čelí v posledních letech záplavě turistů. Město s 800 tisíci obyvateli vloni navštívilo 12 milionů lidí. "Musíme najít cestu, jak udělat město snesitelné pro naše občany," řekl deníku The Telegraph Udo Kock, amsterdamský finanční náměstek.

Úřady již zavedly několik opatření k vyřešení nekontrolovatelného přílivu cestovatelů. Mezi ně patří například omezení aktivit Airbnb, zákaz zřizování nových hotelů v centru města či zavedení daně za přenocování, která je v současné době stanovena na pět procent z ceny pokoje.

Podle Kocka je však třeba zavést i další opatření, jako třeba nově plánovaný turistický příplatek, jež má upravit složení návštěvníků. Podle britského deníku to znamená odrazení turistů s malým rozpočtem od návštěvy města.

Návrh, který by měl být diskutován příští rok na jaře, počítá s paušálním poplatkem pět až deset eur za noc navíc k současné dani. Ta by se navíc měla příští rok ještě o procento zvýšit. Kock připustil, že bohatí hosté se o pět eur navíc nebudou přetahovat, když už utratili stovky za ubytování. Problém to však bude právě pro turisty šetřící každý cent.

"V budoucnu bude mít Amsterdam trochu méně levného ubytování a trochu více horního segmentu," přiznal Kock. Bohatší cestovatelé totiž podle finančního náměstka "utrácí více peněz, vytváří více pracovních míst a jsou pro město mnohem cennější". "Jdou na snídani, oběd, večeři. Možná vyrazí do divadla nebo zhlédnout operu," dodal.

Kritici tvrdí, že plánovaná opatření jsou krátkozraká a mohou být spíše neúčinné. "Pověstná živost a otevřenost vychází od mladých cestovatelů, z nichž mnozí upřednostňuji levné hostely," sdělil Frank Uffen, ředitel partnerství ve skupině The Student Hotel, která má v Amsterdamu dvě nemovitosti.

Podle Uffena nařízení může zničit to, co dělá Amsterdam tak jedinečný a skvělý. "Někteří z nejlepších mladých talentů Evropy dnes žijí a pracují v Amsterdamu a je pravděpodobné, že když jej navštívili poprvé, byli cestovatelé s malým rozpočtem," dodal.

Ačkoliv je podle průvodce Elarda Tissota van Patota záměr radnice pochopitelný, problém s nadměrným množstvím turistů to nevyřeší. Uffen si myslí, že proudění dalšího množství návštěvníků do Amsterdamu je nevyhnutelné a úřady budou hledat jiné způsoby, jak rostoucí počet cestovatelů uřídit. Například to, aby se předměstí stala atraktivnějšími.

"Nejlepším řešením je nabídnout více rozmanitosti, více důvodů k návštěvě a spolupráci s lidmi a podniky Amsterdamu, aby cestovní ruch rostl spíše než aby byl omezen zastaralou myšlenkou "modelového návštěvníka," navrhl Uffen.

Video: Chystáte se na dovolenou až v září? Objevte kouzlo nejjižnějšího chorvatského letoviska

Chcete se vyhnout přeplněným plážím, všudypřítomným turistům a velkým městům? Máme pro vás tip na klidné místo na nejjižnějším cípu Chorvatska. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 11 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy