Amsterdam je přeplněný. Už nemáme zájem o chudé turisty, vzkazuje a zvyšuje ceny

Magazín Magazín
16. 9. 2017 21:00
Hlavní město Nizozemska přišlo s plánem, jak bojovat s neúnosným počtem turistů - zvýšit ceny za ubytování o pět či deset eur za noc. Mnozí to však považují za krok zaměřený proti cestovatelům s malým rozpočtem.
Ilustračn foto.
Ilustračn foto. | Foto: Thinkstock

Amsterdam, stejně jako mnohá další evropská města čelí v posledních letech záplavě turistů. Město s 800 tisíci obyvateli vloni navštívilo 12 milionů lidí. "Musíme najít cestu, jak udělat město snesitelné pro naše občany," řekl deníku The Telegraph Udo Kock, amsterdamský finanční náměstek.

Úřady již zavedly několik opatření k vyřešení nekontrolovatelného přílivu cestovatelů. Mezi ně patří například omezení aktivit Airbnb, zákaz zřizování nových hotelů v centru města či zavedení daně za přenocování, která je v současné době stanovena na pět procent z ceny pokoje.

Podle Kocka je však třeba zavést i další opatření, jako třeba nově plánovaný turistický příplatek, jež má upravit složení návštěvníků. Podle britského deníku to znamená odrazení turistů s malým rozpočtem od návštěvy města.

Návrh, který by měl být diskutován příští rok na jaře, počítá s paušálním poplatkem pět až deset eur za noc navíc k současné dani. Ta by se navíc měla příští rok ještě o procento zvýšit. Kock připustil, že bohatí hosté se o pět eur navíc nebudou přetahovat, když už utratili stovky za ubytování. Problém to však bude právě pro turisty šetřící každý cent.

"V budoucnu bude mít Amsterdam trochu méně levného ubytování a trochu více horního segmentu," přiznal Kock. Bohatší cestovatelé totiž podle finančního náměstka "utrácí více peněz, vytváří více pracovních míst a jsou pro město mnohem cennější". "Jdou na snídani, oběd, večeři. Možná vyrazí do divadla nebo zhlédnout operu," dodal.

Kritici tvrdí, že plánovaná opatření jsou krátkozraká a mohou být spíše neúčinné. "Pověstná živost a otevřenost vychází od mladých cestovatelů, z nichž mnozí upřednostňuji levné hostely," sdělil Frank Uffen, ředitel partnerství ve skupině The Student Hotel, která má v Amsterdamu dvě nemovitosti.

Podle Uffena nařízení může zničit to, co dělá Amsterdam tak jedinečný a skvělý. "Někteří z nejlepších mladých talentů Evropy dnes žijí a pracují v Amsterdamu a je pravděpodobné, že když jej navštívili poprvé, byli cestovatelé s malým rozpočtem," dodal.

Ačkoliv je podle průvodce Elarda Tissota van Patota záměr radnice pochopitelný, problém s nadměrným množstvím turistů to nevyřeší. Uffen si myslí, že proudění dalšího množství návštěvníků do Amsterdamu je nevyhnutelné a úřady budou hledat jiné způsoby, jak rostoucí počet cestovatelů uřídit. Například to, aby se předměstí stala atraktivnějšími.

"Nejlepším řešením je nabídnout více rozmanitosti, více důvodů k návštěvě a spolupráci s lidmi a podniky Amsterdamu, aby cestovní ruch rostl spíše než aby byl omezen zastaralou myšlenkou "modelového návštěvníka," navrhl Uffen.

Video: Chystáte se na dovolenou až v září? Objevte kouzlo nejjižnějšího chorvatského letoviska

Chcete se vyhnout přeplněným plážím, všudypřítomným turistům a velkým městům? Máme pro vás tip na klidné místo na nejjižnějším cípu Chorvatska. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 15 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy