Američtí inovátoři vyrábí vodku z uhlíkových emisí. Přispívají tak k záchraně planety

Magazín Magazín
12. 11. 2019 10:58
Pokud si člověk pořídí lahev prémiové lihoviny od amerického start-upu Air Co, může pomoct při záchraně planety a omezit uhlíkové emise v ovzduší. Právě z nich totiž dvojice inovátorů vodku vyrábí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vodka se nikdy netěšila takové úctě jako luxusnější lihoviny typu whisky či koňak. Většina lidí si ji spojuje spíš s divokými večírky a kocovinou. Startupová firma Air Company se to teď ale se svou palírnou sídlící v newyorském Brooklynu snaží změnit a spojit vodku se současným trendem udržitelného rozvoje.

Foto: Air Co.

Jak píše magazín Forbes, výroba této vodky nestojí na procesu kvašení a místo toho využívá speciální technologii, která proměňuje emise oxidu uhličitého na kapalný etanol. Každá lahev výsledného destilátu tak současně odstraňuje jednu libru (asi půl kilogramu) oxidu uhličitého z ovzduší.

Vodku, která přispívá k ochraně životního prostředí, společně vymysleli Američani Gregory Constantine a Stafford Sheehan a jejímu uvedení na trh předcházely dva roky výzkumu. Dvojice tvrdí, že je její vodka jednou z nejčistších na trhu, a postupně plánuje přijít i s dochucenými verzemi.

Constantine, který teď působí jako výkonný ředitel firmy, dříve pracoval v marketingovém oddělení pro vodku Smirnoff. Jeho kolega Sheehan naproti tomu získal doktorát z fyzikální chemie na Yaleově univerzitě a spíš než v obchodu vyniká v laboratoři. "Když jsme se potkali, přišel mi nápad na výrobu vodky jako daleko účinnější způsob, jak bojovat s klimatickou změnou, než kdybych dál zůstával ve výzkumné laboratoři," řekl Sheehan pro Forbes.

Proces výroby, který si společnost nechala patentovat, je promyšlený. Oxid uhličitý firmě dodávají místní znečišťovatelé, mezi nimiž je i několik palíren, protože látka vzniká také jako vedlejší produkt tradičního alkoholového kvašení. Stroje, které Air Company využívá pro přeměnu oxidu uhličitého na destilát, potom pohání pouze elektrická energie ze solárních panelů.

Foto: Air Co.

Na ekologičnost navíc Constantine a Sheehan kladou důraz i při distribuci. Prozatím totiž vodku dodávají jen do obchodů poblíž palírny a do budoucna chtějí pro svou firmu vybudovat několik poboček, aby se jejich vodka nemusela nikam daleko dovážet.

Oba inovátoři připustili, že je podnikatelé v alkoholovém průmyslu ani investoři, kteří se zajímají o udržitelnost, nejdřív nebrali příliš vážně. "Když přijdete s něčím, co je natolik nezvyklé, bývá to těžké. Jsme ale přesvědčení, že kapalina, která dovede snížit množství uhlíku v atmosféře, je skutečně revoluční," dodal Constantine.

Video: Konopí není jen hulení, ale i rostlina, která může zachránit civilizaci, říká Rohal

Bavlna je nejdrastičtější zemědělská plodina. Je neekologická a nefunkční, zvolte raději konopí, která nám pěkně roste v Evropě. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy