Američtí inovátoři vyrábí vodku z uhlíkových emisí. Přispívají tak k záchraně planety

Magazín Magazín
12. 11. 2019 10:58
Pokud si člověk pořídí lahev prémiové lihoviny od amerického start-upu Air Co, může pomoct při záchraně planety a omezit uhlíkové emise v ovzduší. Právě z nich totiž dvojice inovátorů vodku vyrábí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vodka se nikdy netěšila takové úctě jako luxusnější lihoviny typu whisky či koňak. Většina lidí si ji spojuje spíš s divokými večírky a kocovinou. Startupová firma Air Company se to teď ale se svou palírnou sídlící v newyorském Brooklynu snaží změnit a spojit vodku se současným trendem udržitelného rozvoje.

Foto: Air Co.

Jak píše magazín Forbes, výroba této vodky nestojí na procesu kvašení a místo toho využívá speciální technologii, která proměňuje emise oxidu uhličitého na kapalný etanol. Každá lahev výsledného destilátu tak současně odstraňuje jednu libru (asi půl kilogramu) oxidu uhličitého z ovzduší.

Vodku, která přispívá k ochraně životního prostředí, společně vymysleli Američani Gregory Constantine a Stafford Sheehan a jejímu uvedení na trh předcházely dva roky výzkumu. Dvojice tvrdí, že je její vodka jednou z nejčistších na trhu, a postupně plánuje přijít i s dochucenými verzemi.

Constantine, který teď působí jako výkonný ředitel firmy, dříve pracoval v marketingovém oddělení pro vodku Smirnoff. Jeho kolega Sheehan naproti tomu získal doktorát z fyzikální chemie na Yaleově univerzitě a spíš než v obchodu vyniká v laboratoři. "Když jsme se potkali, přišel mi nápad na výrobu vodky jako daleko účinnější způsob, jak bojovat s klimatickou změnou, než kdybych dál zůstával ve výzkumné laboratoři," řekl Sheehan pro Forbes.

Proces výroby, který si společnost nechala patentovat, je promyšlený. Oxid uhličitý firmě dodávají místní znečišťovatelé, mezi nimiž je i několik palíren, protože látka vzniká také jako vedlejší produkt tradičního alkoholového kvašení. Stroje, které Air Company využívá pro přeměnu oxidu uhličitého na destilát, potom pohání pouze elektrická energie ze solárních panelů.

Foto: Air Co.

Na ekologičnost navíc Constantine a Sheehan kladou důraz i při distribuci. Prozatím totiž vodku dodávají jen do obchodů poblíž palírny a do budoucna chtějí pro svou firmu vybudovat několik poboček, aby se jejich vodka nemusela nikam daleko dovážet.

Oba inovátoři připustili, že je podnikatelé v alkoholovém průmyslu ani investoři, kteří se zajímají o udržitelnost, nejdřív nebrali příliš vážně. "Když přijdete s něčím, co je natolik nezvyklé, bývá to těžké. Jsme ale přesvědčení, že kapalina, která dovede snížit množství uhlíku v atmosféře, je skutečně revoluční," dodal Constantine.

Video: Konopí není jen hulení, ale i rostlina, která může zachránit civilizaci, říká Rohal

Bavlna je nejdrastičtější zemědělská plodina. Je neekologická a nefunkční, zvolte raději konopí, která nám pěkně roste v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy