Američtí inovátoři vyrábí vodku z uhlíkových emisí. Přispívají tak k záchraně planety

Magazín Magazín
12. 11. 2019 10:58
Pokud si člověk pořídí lahev prémiové lihoviny od amerického start-upu Air Co, může pomoct při záchraně planety a omezit uhlíkové emise v ovzduší. Právě z nich totiž dvojice inovátorů vodku vyrábí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Vodka se nikdy netěšila takové úctě jako luxusnější lihoviny typu whisky či koňak. Většina lidí si ji spojuje spíš s divokými večírky a kocovinou. Startupová firma Air Company se to teď ale se svou palírnou sídlící v newyorském Brooklynu snaží změnit a spojit vodku se současným trendem udržitelného rozvoje.

Foto: Air Co.

Jak píše magazín Forbes, výroba této vodky nestojí na procesu kvašení a místo toho využívá speciální technologii, která proměňuje emise oxidu uhličitého na kapalný etanol. Každá lahev výsledného destilátu tak současně odstraňuje jednu libru (asi půl kilogramu) oxidu uhličitého z ovzduší.

Vodku, která přispívá k ochraně životního prostředí, společně vymysleli Američani Gregory Constantine a Stafford Sheehan a jejímu uvedení na trh předcházely dva roky výzkumu. Dvojice tvrdí, že je její vodka jednou z nejčistších na trhu, a postupně plánuje přijít i s dochucenými verzemi.

Constantine, který teď působí jako výkonný ředitel firmy, dříve pracoval v marketingovém oddělení pro vodku Smirnoff. Jeho kolega Sheehan naproti tomu získal doktorát z fyzikální chemie na Yaleově univerzitě a spíš než v obchodu vyniká v laboratoři. "Když jsme se potkali, přišel mi nápad na výrobu vodky jako daleko účinnější způsob, jak bojovat s klimatickou změnou, než kdybych dál zůstával ve výzkumné laboratoři," řekl Sheehan pro Forbes.

Proces výroby, který si společnost nechala patentovat, je promyšlený. Oxid uhličitý firmě dodávají místní znečišťovatelé, mezi nimiž je i několik palíren, protože látka vzniká také jako vedlejší produkt tradičního alkoholového kvašení. Stroje, které Air Company využívá pro přeměnu oxidu uhličitého na destilát, potom pohání pouze elektrická energie ze solárních panelů.

Foto: Air Co.

Na ekologičnost navíc Constantine a Sheehan kladou důraz i při distribuci. Prozatím totiž vodku dodávají jen do obchodů poblíž palírny a do budoucna chtějí pro svou firmu vybudovat několik poboček, aby se jejich vodka nemusela nikam daleko dovážet.

Oba inovátoři připustili, že je podnikatelé v alkoholovém průmyslu ani investoři, kteří se zajímají o udržitelnost, nejdřív nebrali příliš vážně. "Když přijdete s něčím, co je natolik nezvyklé, bývá to těžké. Jsme ale přesvědčení, že kapalina, která dovede snížit množství uhlíku v atmosféře, je skutečně revoluční," dodal Constantine.

Video: Konopí není jen hulení, ale i rostlina, která může zachránit civilizaci, říká Rohal

Bavlna je nejdrastičtější zemědělská plodina. Je neekologická a nefunkční, zvolte raději konopí, která nám pěkně roste v Evropě. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy