Writerka nesmí do amerických národních parků. Z vandalismu ji usvědčili na sociálních sítích

pej
27. 6. 2016 7:00
Američanka má zákaz vstupu do všech národních parků a dále na území, která spravují federální úřady. Jedná se o zhruba 20 procent USA. Za to, že tvořila graffiti v přírodních rezervacích, musí odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokutu. Ženu se podařilo usvědčit díky uživatelům sociální sítě Reddit.
Casey Nocket
Casey Nocket | Foto: Instagram Casey Nocket

Casey Nocketová nesmí vstoupit do žádného z amerických národních parků, stejně jako na žádné federální území. Za to, že na unikátních skalních útvarech v rezervacích dělala graffiti, rovněž musí odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit pokutu. Její výše se stanoví během tohoto roku.

I think I just found another #creepytings #ugly #ecoart graffiti in Dominguez Canyon.

Fotka zveřejněná uživatelem Alex Andtheuniverse (@carr_johnson),

Jak upozornil web britského deníku The Guardian, podařilo se writerku identifikovat a najít díky uživatelům sociální sítě Reddit.

Nocketová používala k tvorbě speciálních barvy, které jdou velmi těžko odstranit. Během poměrně krátké doby stačila zanechat graffiti v celkem šesti národních parcích.

Snímky obličejů s hashtagem Creepytings dále sdílela na Instagramu a svém blogu. Na sociálních sítích začaly kolovat i fotografie, které zveřejňovali rozhořčení návštěvníci parků, horolezci a milovníci přírody. Na Redditu neznámou writerku označovali jako vandala.

Kampaň proti ní se rozrostla poté, co známý bloger a horolezec Casey Schreiner publikoval snímky na serveru Modern Hike.

"Tato žena se natolik raduje ze svého pobytu v přírodě, že se to rozhodla zdokumentovat i na Instagramu. Zřejmě si všimla i několika přírodních unikátů a musela je prostě pomalovat," komentoval rozhořčeně Schreiner.

Díky kampani a na popud vyšetřovatele z federálního úřadu pro správu národních parků National Park Service se nakonec podařilo writerku usvědčit. 

"Nejsem si jistý, že jde o nejlepší vyšetřovací postup. Je to vůbec poprvé, co na nějakém případu pracuji s komunitou Redditu, ale pokud mě lidé budou moci kontaktovat na můj mail, bude to skvělé," uvedl vyšetřovatel. 

Spousta lidí, co dělají ilegální graffiti, má v sobě jistou pokoru a vztah k městu, říká organizátor návštěvy berlínských sprejerů Štěpán Soukup. Jde podle něj o důkaz lásky k městu, nikoli nenávist | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy