Televize odmítla vysílat reklamu s líbajícími se lesbami. Po kritice se omluvila

Magazín Magazín
16. 12. 2019 13:14
Americká televizní stanice Hallmark odvolala své původní rozhodnutí stáhnout z vysílání reklamy, ve kterých se objevují páry stejného pohlaví. Učinila tak poté, co společnost Crown Media Family Networks, pod kterou spadá, čelila negativním reakcím od LGBTQ komunity.
Zola Easy Wedding Planning | Video: Zola

Spoty, které stanice Hallmark odmítla vysílat, jsou reklamou na svatební agenturu Zola a vedle heterosexuálních novomanželů v nich vystupují i partneři stejného pohlaví. Diváci a inzerenti, které rozhodnutí televizního kanálu rozhořčilo, hrozili tím, že budou jeho vysílání bojkotovat. Informoval o tom zpravodajský web CNN.

Vlna kritiky Hallmark zřejmě vystrašila, a tak se jeho výkonný ředitel Mike Perry nechal slyšet, že stanice udělala špatné rozhodnutí a chce reklamy přece jenom uvést.

"Trápí nás, že jsme svým původním rozhodnutím neúmyslně způsobili újmu. Naším cílem je lidi spojovat, zobrazovat významné momenty jejich života a oslavovat jejich tradice. Čemukoli, co tomuto záměru odporuje, se proto snažíme vyhýbat a je nám líto, pokud jsme někoho zklamali," uvedl Perry pro CNN.

Svatební agentura Zola sdělila, že Hallmark ze svého vysílání stáhl jen spoty, které zobrazovaly líbající se lesbický pár, a reklamy ze stejné série, v nichž byly jen heterosexuální páry, bez připomínek schválil. Takové rozhodnutí učinil poté, co konzervativní hnutí One Million Moms (Milion matek) rozjelo kampaň, které po stanici požadovalo odstranění obsahu s homosexuálními páry.

"Debata, která se okolo reklam strhla, se neslučovala s cílem naší televize, jímž je přinášet zábavu," zdůvodnil Hallmark původní rozhodnutí ve svém dřívějším vyjádření. Nyní však hodlá reklamy znovu nasadit a zároveň začít spolupracovat s neziskovou organizací GLAAD, která má stanici pomoct lépe reprezentovat LGBTQ komunitu.

Tu totiž chování Hallmarku nemile překvapilo, což lidé, kteří se k ní hlásí, projevili na sociálních sítích. "Hallmark poklonkuje konzervativním aktivistům, kteří se naši komunitu snažit vymazat z veřejné debaty. Je smutné, že jeden z našich oblíbených kanálů podporuje strach a diskriminaci," napsala například na Twitteru organizace Human Rights Campaign.

Práv LGBTQ komunity se ovšem zastaly i některé konkurenční stanice. "Takhle to vypadá, když všechnu svou energii investujete do společenské exkluze místo do chytrých dějových zvratů ve svých pořadech. Ať agentura Zola radši zavolá nám. My totiž nikoho nevylučujeme," ozval se na Twitteru kabelový kanál Freeform ze stáje společnosti Disney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy