Ikea chtěla uctít den připomínající konec otroctví melounem, urazila tím černochy

Magazín Magazín
24. 6. 2021 16:59
Ikea v americkém státě Georgie se rozhodla speciální nabídkou jídla uctít den připomínající konec otroctví ve Spojených státech. Do menu proto zahrnula meloun a kuře, což se však dotklo černochů, protože právě tyto pokrmy jsou spojovány s rasovými stereotypy vůči Afroameričanům.
Ikea
Ikea | Foto: Shutterstock

O speciálním menu se podle americké televize CBS News jako první dozvěděli pracovníci pobočky. Nábytkářská firma jim rozeslala e-mail, kde si nabídku jídla mohli prohlédnout. Kromě těstovin se sýrem, zeleniny a sladkých brambor zahrnovala i smažené kuře a meloun.

A právě proti melounu a kuřeti se následně vymezilo přes 30 zaměstnanců, kteří na protest odmítli přijít do práce. Někteří kvůli tomu zvažovali i podání výpovědi. Poukazovali totiž na to, že otroky v minulosti krmili právě melouny. 

Vedoucí pobočky se za kontroverzní menu omluvil, nebylo podle něj v úmyslu kohokoliv pohoršit. Po úpravě se nakonec sváteční nabídka skládala ze zeleniny, kukuřičného chleba, bramborové kaše a sekané. 

Juneteenth je federální svátek, jímž si Američané připomínají konec otroctví. Ustavení nového svátku schválil minulý týden v rychlosti Kongres a prezident Joe Biden návrh podepsal. Tlak na federální zakotvení už roky oslavovaného významného dne zesílil po loňských masivních protestech, které vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty.

Mohlo by vás zajímat: Černoši mizí z obalů i názvů

Není to jen hra. Pokračuje snaha, aby všechno bylo korektní. A může přijít doba, že lidi bude iritovat úplně všechno, míní kreativní ředitel Ogilvy. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 45 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy