Amatér "vylepšil" slavný barokní obraz. Vandalství, tvrdí experti, lidé se ale smějí

Magazín Magazín
24. 6. 2020 18:00
Soukromý sběratel umění nevěřil svým očím, když uviděl restaurovaný obraz barokního malíře Bartolomého Murilla. Za uměleckou opravu Neposkvrněného početí z Escorialu zaplatil v přepočtu 32 tisíc korun, jenže výsledek ani vzdáleně nepřipomíná slavný originál, a navíc se stal terčem posměšků na internetu.
Neposkvrněné početí z Escorialu
Neposkvrněné početí z Escorialu | Foto: Bartolomé Esteban Murillo / Public domain

Amatérský restaurátor změnil původní obraz významného barokního umělce k nepoznání. Soukromý sběratel mu dokonce dílo vrátil k nápravě, ale opravná verze dopadla ještě hůře (vlevo originál, vpravo restaurované verze). 

Profesionálové z oboru obnovu Murillova díla odsoudili a označili ji za vandalismus, lidé na internetu si z nepovedené práce začali hned dělat legraci.

Ve Španělsku v současné době neexistuje zákon, který by zakazoval lidem bez dostatečných dovedností restaurovat umělecká díla, upozorňuje zpravodajský web BBC. Odborníci navíc tento obor v posledních letech opouštějí, protože nemají dostatek pracovních příležitostí.

Zpackaná malba barokního obrazu evokuje další amatérské práce, které nedají španělským restaurátorům spát. Známý je osm let starý případ jedné řeholnice, která se pokusila v kostele v Zaragoze vylepšit cennou fresku Ježíše Krista. Její malířská práce však vedla k tomu, že obraz dostal přezdívku "opičí Kristus".

V loňském roce restaurátory nepříjemně zaujala amatérská práce na soše svatého Jiřího pocházející z 16. století, která vypadala jako postavička Plamobila, což je hračka připomínající českého Igráčka.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Češi v průběhu pandemie víc stahovali nelegální filmy, říká šéfka fondu

V průběhu pandemie koronaviru v Česku opět stouplo nelegální stahování filmů. Na panelové diskusi, kterou ve čtvrtek v Praze uspořádal karlovarský festival, to řekla ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. Podle ní je stávající situace příležitostí k osvětě, protože mnoho lidí stále neví, zda si audiovizuální obsah stahuje legálně, nebo nelegálně.

"Připravovaná novela autorského zákona obsahuje sice nástroje, které by měly pomoci zneškodňovat nelegální úložiště. Uživatelé by také měli vědět, že když platí za bajty, neznamená to, že platí za autorská práva," řekla Fraňková. Podle ní jsou české legální VOD platformy stále málo vidět a je třeba posílit jejich propagaci.

Ivo Andrle z distribuční společnosti Aerofilms konstatoval, že jeho firmě během krize stoupla distribuce formou video-on-demand, to znamená videa na vyžádání. "Zasáhlo to lidi, na které bychom si netroufli, zájem se vrací na 2,5 až trojnásobek toho, co bylo před krizí," řekl Andrle. Legální nabídka stahování filmů v Česku ale stále není širší než nabídka toho, co poskytují nelegální servery, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy