Amatér "vylepšil" slavný barokní obraz. Vandalství, tvrdí experti, lidé se ale smějí

Magazín Magazín
24. 6. 2020 18:00
Soukromý sběratel umění nevěřil svým očím, když uviděl restaurovaný obraz barokního malíře Bartolomého Murilla. Za uměleckou opravu Neposkvrněného početí z Escorialu zaplatil v přepočtu 32 tisíc korun, jenže výsledek ani vzdáleně nepřipomíná slavný originál, a navíc se stal terčem posměšků na internetu.
Neposkvrněné početí z Escorialu
Neposkvrněné početí z Escorialu | Foto: Bartolomé Esteban Murillo / Public domain

Amatérský restaurátor změnil původní obraz významného barokního umělce k nepoznání. Soukromý sběratel mu dokonce dílo vrátil k nápravě, ale opravná verze dopadla ještě hůře (vlevo originál, vpravo restaurované verze). 

Profesionálové z oboru obnovu Murillova díla odsoudili a označili ji za vandalismus, lidé na internetu si z nepovedené práce začali hned dělat legraci.

Ve Španělsku v současné době neexistuje zákon, který by zakazoval lidem bez dostatečných dovedností restaurovat umělecká díla, upozorňuje zpravodajský web BBC. Odborníci navíc tento obor v posledních letech opouštějí, protože nemají dostatek pracovních příležitostí.

Zpackaná malba barokního obrazu evokuje další amatérské práce, které nedají španělským restaurátorům spát. Známý je osm let starý případ jedné řeholnice, která se pokusila v kostele v Zaragoze vylepšit cennou fresku Ježíše Krista. Její malířská práce však vedla k tomu, že obraz dostal přezdívku "opičí Kristus".

V loňském roce restaurátory nepříjemně zaujala amatérská práce na soše svatého Jiřího pocházející z 16. století, která vypadala jako postavička Plamobila, což je hračka připomínající českého Igráčka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy