Amatér "vylepšil" slavný barokní obraz. Vandalství, tvrdí experti, lidé se ale smějí

Magazín Magazín
24. 6. 2020 18:00
Soukromý sběratel umění nevěřil svým očím, když uviděl restaurovaný obraz barokního malíře Bartolomého Murilla. Za uměleckou opravu Neposkvrněného početí z Escorialu zaplatil v přepočtu 32 tisíc korun, jenže výsledek ani vzdáleně nepřipomíná slavný originál, a navíc se stal terčem posměšků na internetu.
Neposkvrněné početí z Escorialu
Neposkvrněné početí z Escorialu | Foto: Bartolomé Esteban Murillo / Public domain

Amatérský restaurátor změnil původní obraz významného barokního umělce k nepoznání. Soukromý sběratel mu dokonce dílo vrátil k nápravě, ale opravná verze dopadla ještě hůře (vlevo originál, vpravo restaurované verze). 

Profesionálové z oboru obnovu Murillova díla odsoudili a označili ji za vandalismus, lidé na internetu si z nepovedené práce začali hned dělat legraci.

Ve Španělsku v současné době neexistuje zákon, který by zakazoval lidem bez dostatečných dovedností restaurovat umělecká díla, upozorňuje zpravodajský web BBC. Odborníci navíc tento obor v posledních letech opouštějí, protože nemají dostatek pracovních příležitostí.

Zpackaná malba barokního obrazu evokuje další amatérské práce, které nedají španělským restaurátorům spát. Známý je osm let starý případ jedné řeholnice, která se pokusila v kostele v Zaragoze vylepšit cennou fresku Ježíše Krista. Její malířská práce však vedla k tomu, že obraz dostal přezdívku "opičí Kristus".

V loňském roce restaurátory nepříjemně zaujala amatérská práce na soše svatého Jiřího pocházející z 16. století, která vypadala jako postavička Plamobila, což je hračka připomínající českého Igráčka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy