Alabamská televize odmítla vysílat dětský seriál, ve kterém se odehrává svatba gayů

Magazín ČTK Magazín, ČTK
22. 5. 2019 10:40
Alabamská veřejná televizní stanice APT stáhla z vysílání díl oblíbeného dětského animovaného seriálu Arthur, ve kterém se odehrává svatba gayů. Podle programového ředitele by díl mohl narušit důvěru rodičů v televizní stanici, jejichž děti seriál sledují bez dozoru. Seriál o osmiletém hrabáčovi kapském a jeho přátelích je vysílán v Kanadě a v USA od roku 1996 a poukazuje na věci, se kterými se děti mohou do budoucna setkat.
Alabamská TV zakázala díl seriálu pro děti se sňatkem zvířat-gayů | Video: PBS

Televize APT odmítla odvysílat první díl 22. řady seriálu, ve kterém si postava krysáka pana Ratburna bere svého partnera hrabáče Patricka. Místo něj odvysílala starší epizodu a podle programového ředitele Mika McKenzieho se svatba homosexuálních postaviček v televizi nikdy neobjeví. 

"Rodiče věří, že jejich děti se mohou dívat na APT bez dohledu," zdůvodnil McKenzie s tím, že vysíláním dílů by tak mohli narušit jejich důvěru, citovala jej britská televize BBC

Televizní společnost, která seriál o Arthurovi vyrábí, vysílací společnosti na díl se sňatkem homosexuálů upozornila v dubnu a tehdy podle McKenzieho padlo v APT rozhodnutí ho nepustit.

Seriál o Arthurovi Readovi, hrabáči kapském s lidskou podobou a vlastnostmi, a jeho přátelích z fiktivního města Elwood City, mohou dětští diváci sledovat od roku 1996. Už v roce 2005 APT odmítla odvysílat díl, v němž králík Buster navštívil dívku, která má dvě matky.

Alabamská učitelka Misty Souderová portálu AL.com řekla, že ona i její dcery jsou zklamány tím, že APT první díl nové série nevysílala a že se kvůli tomu na televizi obrátila. "Nikdy bych nepomyslela, že budu bojovat za sňatek homosexuálního krysáka, ale už je to tady," řekla.

BBC připomíná, že podle loňského průzkumu Gallupova institutu se 48 procent obyvatel Alabamy označilo za konzervativní, což bylo po státu Mississippi nejvíce v USA.

Alabama nedávno přijala přísný protipotratový zákon, který zakazuje ženám předčasně ukončit těhotenství i v případě znásilnění či incestu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy