Ulicemi Moskvy chodí jako duhová vlajka LGBT komunity. Rusko je symbolem homofobie, tvrdí aktivisté

Magazín Magazín
13. 7. 2018 11:15
Homosexuálové v Rusku čelí častokrát stíhání a šikaně ze strany oficiálních činitelů, propagování „netradičních sexuálních vztahů“ je v Rusku oficiálně zakázáno od roku 2013. Skupina aktivistů z různých zemí světa se během fotbalového šampionátu rozhodla vyjádřit podporu ruské komunitě a zvolila k tomu netradiční způsob.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V zemi fotbalového šampionátu je zakázáno ukazovat na veřejnosti duhovou vlajku. Skupinka aktivistů se proto rozhodla obléct si fotbalové dresy šesti různých států, a stala se tak v Moskvě chodící vlajkou reprezentující práva LGBT komunity.

Aktivisté Marta Márquezová, Eric Houter, Elois Pierozan Junior, Guillermo León, Vanesa Paola Ferrariová a Mateo Fernández Gómez si oblékli dresy Španělska, Nizozemska, Brazílie, Mexika, Argentiny a Kolumbie a jako pohyblivá duhová vlajka se procházeli společně po hlavním městě Ruské federace.

"Tenhle projekt spojuje všechny moje vášně: aktivismus, lásku k cestování a mou rodinu, naše dcera je navíc napůl Ruska. Přijala jsem tuhle výzvu, ačkoliv jsem věděla, že to nebude jednoduché. Vím, že jsem udělala správnou věc," uvedla španělská spisovatelka a předsedkyně organizace pro LGBT rodiny Márquezová.

Nizozemec Eric Houter není ani homosexuál, ani bisexuál, ale když jej požádal bratr, aby ho v projektu zastoupil, výzvu přijal. "Nepodporuju jen práva svého bratra, ale každého člověka," vysvětlil.

Elois Pierozan Junior je brazilský gay, který pochází z konzervativní rodiny a malého města. Přiznat, že je homosexuál, pro něj bylo velmi náročné. "Proto jsem se rád stal součástí naší nečekané duhy. Doufám, že se to dotkne srdcí mnoha lidí. Děláme to pro lásku," uvedl.

Mexičan Guillermo León neskrýval, že byl před odletem do Ruska trochu nervózní. Nakonec je rád, že se mu společně s ostatními podařilo dostat duhovou vlajku do Ruska a vyjádřit tak sympatie homosexuálům, kteří svou sexualitu musí skrývat a žít ve strachu z odhalení. Sám podobný strach zažil. Dnes může žít společně se svým manželem v Barceloně, kde je nikdo nediskriminuje.

Editorka Vanesa Paola Ferrariová pochází z Argentiny. "Rusko je pro mě symbolem homofobie," tvrdí a poukazuje na to, že zákon diskriminuje lidi a zakazuje jim svobodně se zamilovat.

Kolumbijec Mateo Fernández Gómez uvedl, že si nedokáže představit žít jako člen LGBT komunity v Rusku. "Doufám, že se to dostane až k Putinovi a některé věci se změní," řekl.

Lidé aktivistům na sociálních sítích vyjádřili podporu. A podle ohlasů se k nim během pohybu v Moskvě nikdo nezachoval zle. "Většina lidí na nás byla milá, především turisté, kteří nás vnímali jako sobě rovné. Ale kdyby věděli, co skutečně děláme, možná by se chovali jinak," zamyslela se pro britskou BBC Márquezová.

Duhovou vlajku sestávající z červené, oranžové, žluté, zelené, modré a fialové vymyslel sanfranciský umělec Gilbert Baker a od svého prvního použití v roce 1978 prošla řadou změn.

Video z kampaně v Rusku:

The Hidden Flag | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy