Ulicemi Moskvy chodí jako duhová vlajka LGBT komunity. Rusko je symbolem homofobie, tvrdí aktivisté

Magazín Magazín
13. 7. 2018 11:15
Homosexuálové v Rusku čelí častokrát stíhání a šikaně ze strany oficiálních činitelů, propagování „netradičních sexuálních vztahů“ je v Rusku oficiálně zakázáno od roku 2013. Skupina aktivistů z různých zemí světa se během fotbalového šampionátu rozhodla vyjádřit podporu ruské komunitě a zvolila k tomu netradiční způsob.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V zemi fotbalového šampionátu je zakázáno ukazovat na veřejnosti duhovou vlajku. Skupinka aktivistů se proto rozhodla obléct si fotbalové dresy šesti různých států, a stala se tak v Moskvě chodící vlajkou reprezentující práva LGBT komunity.

Aktivisté Marta Márquezová, Eric Houter, Elois Pierozan Junior, Guillermo León, Vanesa Paola Ferrariová a Mateo Fernández Gómez si oblékli dresy Španělska, Nizozemska, Brazílie, Mexika, Argentiny a Kolumbie a jako pohyblivá duhová vlajka se procházeli společně po hlavním městě Ruské federace.

"Tenhle projekt spojuje všechny moje vášně: aktivismus, lásku k cestování a mou rodinu, naše dcera je navíc napůl Ruska. Přijala jsem tuhle výzvu, ačkoliv jsem věděla, že to nebude jednoduché. Vím, že jsem udělala správnou věc," uvedla španělská spisovatelka a předsedkyně organizace pro LGBT rodiny Márquezová.

Nizozemec Eric Houter není ani homosexuál, ani bisexuál, ale když jej požádal bratr, aby ho v projektu zastoupil, výzvu přijal. "Nepodporuju jen práva svého bratra, ale každého člověka," vysvětlil.

Elois Pierozan Junior je brazilský gay, který pochází z konzervativní rodiny a malého města. Přiznat, že je homosexuál, pro něj bylo velmi náročné. "Proto jsem se rád stal součástí naší nečekané duhy. Doufám, že se to dotkne srdcí mnoha lidí. Děláme to pro lásku," uvedl.

Mexičan Guillermo León neskrýval, že byl před odletem do Ruska trochu nervózní. Nakonec je rád, že se mu společně s ostatními podařilo dostat duhovou vlajku do Ruska a vyjádřit tak sympatie homosexuálům, kteří svou sexualitu musí skrývat a žít ve strachu z odhalení. Sám podobný strach zažil. Dnes může žít společně se svým manželem v Barceloně, kde je nikdo nediskriminuje.

Editorka Vanesa Paola Ferrariová pochází z Argentiny. "Rusko je pro mě symbolem homofobie," tvrdí a poukazuje na to, že zákon diskriminuje lidi a zakazuje jim svobodně se zamilovat.

Kolumbijec Mateo Fernández Gómez uvedl, že si nedokáže představit žít jako člen LGBT komunity v Rusku. "Doufám, že se to dostane až k Putinovi a některé věci se změní," řekl.

Lidé aktivistům na sociálních sítích vyjádřili podporu. A podle ohlasů se k nim během pohybu v Moskvě nikdo nezachoval zle. "Většina lidí na nás byla milá, především turisté, kteří nás vnímali jako sobě rovné. Ale kdyby věděli, co skutečně děláme, možná by se chovali jinak," zamyslela se pro britskou BBC Márquezová.

Duhovou vlajku sestávající z červené, oranžové, žluté, zelené, modré a fialové vymyslel sanfranciský umělec Gilbert Baker a od svého prvního použití v roce 1978 prošla řadou změn.

Video z kampaně v Rusku:

The Hidden Flag | Video: Youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy