Afghánský chlapec přišel ve válce o nohu. Štěstím se roztančil, když dostal protézu

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 5. 2019 21:34
Pětiletý afghánský chlapec se štěstím roztančil, když dostal novou protetickou nohu. Video, které natočil fyzioterapeut z Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), již obletělo svět.
Afghánský chlapeček sdílí radost z prostetické nohy | Video: Reuters

Ahmad Rahmán a jeho sestra Salíma byli zraněni při přestřelce mezi afghánskou armádou a Talibánem v provincii Lógar. Teprve osmiměsíčního Ahmada tehdy trefila kulka do nohy a lékaři mu později museli končetinu amputovat. Jeho příběh není v Afghánistánu, kde válka připravila o končetiny desetitisíce lidí, bohužel ojedinělý.

Fyzioterapeutovi z kliniky MVČK v Kábulu se nicméně podařilo na videu zachytit moment euforie, kdy chlapec po nasazení nové protetické nohy začal tančit štěstím. Jelikož Ahmad roste, potřebuje zatím novou protézu často. Ta poslední je jeho čtvrtá. Video za prvních dvanáct hodin po zveřejnění zhlédlo více než 12 tisíc lidí.

Klinika MVKČ od roku 1988 zaznamenala v Afghánistánu více než 178 tisíc pacientů s handicapy, z toho 46 100 podstoupilo amputaci jedné či více končetin. V Afghánistánu je více než milion lidí s handicapem, přičemž většina z nich utrpěla zranění během čtyři desítky let trvajícího konfliktu, píše The Guardian.

Amputace jsou často důsledkem výbuchu nášlapných min a různých podomácku vyrobených náloží.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy