reklama
 
 

Afghánský chlapec přišel ve válce o nohu. Štěstím se roztančil, když dostal protézu

Aktualizováno 11. 5. 2019 21:34
Afghánský chlapeček sdílí radost z prostetické nohy | Video: Reuters |  00:24
Pětiletý afghánský chlapec se štěstím roztančil, když dostal novou protetickou nohu. Video, které natočil fyzioterapeut z Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK), již obletělo svět.

Ahmad Rahmán a jeho sestra Salíma byli zraněni při přestřelce mezi afghánskou armádou a Talibánem v provincii Lógar. Teprve osmiměsíčního Ahmada tehdy trefila kulka do nohy a lékaři mu později museli končetinu amputovat. Jeho příběh není v Afghánistánu, kde válka připravila o končetiny desetitisíce lidí, bohužel ojedinělý.

Fyzioterapeutovi z kliniky MVČK v Kábulu se nicméně podařilo na videu zachytit moment euforie, kdy chlapec po nasazení nové protetické nohy začal tančit štěstím. Jelikož Ahmad roste, potřebuje zatím novou protézu často. Ta poslední je jeho čtvrtá. Video za prvních dvanáct hodin po zveřejnění zhlédlo více než 12 tisíc lidí.

Klinika MVKČ od roku 1988 zaznamenala v Afghánistánu více než 178 tisíc pacientů s handicapy, z toho 46 100 podstoupilo amputaci jedné či více končetin. V Afghánistánu je více než milion lidí s handicapem, přičemž většina z nich utrpěla zranění během čtyři desítky let trvajícího konfliktu, píše The Guardian.

Amputace jsou často důsledkem výbuchu nášlapných min a různých podomácku vyrobených náloží.

autor: ČTK | 10. 5. 2019 9:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama