Mladé Afghánky bojují svérázně proti drogám. Vytvořily počítačovou hru a opium nahradily šafránem

krho
14. 5. 2018 9:16
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Dvacet mladých afghánských programátorek vytvořilo počítačovou hru o boji s opiem. Ženy tak svéráznou formou poukazují na dva dlouhodobé problémy své domoviny – masivní byznys s drogami a nerovnost žen a mužů.
Afghánské programátorky, které vytvořily počítačovou hru Boj proti opiu. | Video: Reuters

Počítačová hra s názvem Boj proti opiu je inspirovaná osobními zkušenostmi bratra Khatery Mohammadiová, jedné z programátorek. Hráče pasuje do role afghánského vojáka, jehož úkolem je vymýtit drogový byznys v provincii Hilmand. Ta je celosvětově největším producentem opia, ze kterého se vyrábí heroin.

"Pokaždé, když se bratr vrátil domů, vyprávěl nám o makových polích, strašlivých výbuších min, které doprovázely boje s obchodníky s opiem a drogami," popisuje pro agenturu AP jedna z tvůrkyň hry Khatery Mohammadiová.

Programátorkám zahaleným v černých šátcích se podařilo složitý drogový problém i jeho možné řešení "zakódovat" do jednoduché animované hry. Ta končí okamžikem, kdy virtuální vojáci pomohou místním farmářům nahradit produkci máku, ze kterého se získává opium, za produkci šafránu.

Na zisky z pěstování nejdražšího koření světa, které by mohly být srovnatelné s těmi z opia, láká afghánská vláda i skutečné farmáře. 

Stejně jako voják v počítačové hře se i programátorky při své misi potýkají s překážkami. V afghánské společnosti stále není zcela běžné, aby ženy bez doprovodu svého manžela opouštěly domov, natož mimo něj pracovaly. Získat zaměstnání či vzdělání je pro ně velice složité. 

V tomto jim může pomoct Code Inspire, dívčí vývojářská škola v Herátu. Kódovat, programovat a vytvářet webové stránky, hry a aplikace se zde aktuálně učí více než 80 afghánských dívek a žen. 

Programování a vývoj, které lze snadno vykonávat i na dálku a z domova, je pro mladé Afghánky velkou příležitostí. Nejen k získání práce a výdělku, ale i jejich emancipaci a prosazování rovnosti mezi pohlavími. 

Stereotyp, že technické obory nejsou vhodné pro ženy, Afghánky vyvrátily nejen naprogramováním více než dvacítky počítačových her. V minulém roce skupina šesti afghánských dívek sestrojila vlastního robota, kterého představila na mezinárodní soutěži v USA. 

Podívejte se: Jak se hraje česká počítačová hra Chuchel?

Jednoduchý nápad se skvělým provedením. To je hra Chuchel, která si dělá legraci sama ze sebe i z legendárních videoher, jako je Pac-man nebo Tetris. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy