Mladé Afghánky bojují svérázně proti drogám. Vytvořily počítačovou hru a opium nahradily šafránem

krho
14. 5. 2018 9:16
Dvacet mladých afghánských programátorek vytvořilo počítačovou hru o boji s opiem. Ženy tak svéráznou formou poukazují na dva dlouhodobé problémy své domoviny – masivní byznys s drogami a nerovnost žen a mužů.
Afghánské programátorky, které vytvořily počítačovou hru Boj proti opiu. | Video: Reuters

Počítačová hra s názvem Boj proti opiu je inspirovaná osobními zkušenostmi bratra Khatery Mohammadiová, jedné z programátorek. Hráče pasuje do role afghánského vojáka, jehož úkolem je vymýtit drogový byznys v provincii Hilmand. Ta je celosvětově největším producentem opia, ze kterého se vyrábí heroin.

"Pokaždé, když se bratr vrátil domů, vyprávěl nám o makových polích, strašlivých výbuších min, které doprovázely boje s obchodníky s opiem a drogami," popisuje pro agenturu AP jedna z tvůrkyň hry Khatery Mohammadiová.

Programátorkám zahaleným v černých šátcích se podařilo složitý drogový problém i jeho možné řešení "zakódovat" do jednoduché animované hry. Ta končí okamžikem, kdy virtuální vojáci pomohou místním farmářům nahradit produkci máku, ze kterého se získává opium, za produkci šafránu.

Na zisky z pěstování nejdražšího koření světa, které by mohly být srovnatelné s těmi z opia, láká afghánská vláda i skutečné farmáře. 

Stejně jako voják v počítačové hře se i programátorky při své misi potýkají s překážkami. V afghánské společnosti stále není zcela běžné, aby ženy bez doprovodu svého manžela opouštěly domov, natož mimo něj pracovaly. Získat zaměstnání či vzdělání je pro ně velice složité. 

V tomto jim může pomoct Code Inspire, dívčí vývojářská škola v Herátu. Kódovat, programovat a vytvářet webové stránky, hry a aplikace se zde aktuálně učí více než 80 afghánských dívek a žen. 

Programování a vývoj, které lze snadno vykonávat i na dálku a z domova, je pro mladé Afghánky velkou příležitostí. Nejen k získání práce a výdělku, ale i jejich emancipaci a prosazování rovnosti mezi pohlavími. 

Stereotyp, že technické obory nejsou vhodné pro ženy, Afghánky vyvrátily nejen naprogramováním více než dvacítky počítačových her. V minulém roce skupina šesti afghánských dívek sestrojila vlastního robota, kterého představila na mezinárodní soutěži v USA. 

Podívejte se: Jak se hraje česká počítačová hra Chuchel?

Jednoduchý nápad se skvělým provedením. To je hra Chuchel, která si dělá legraci sama ze sebe i z legendárních videoher, jako je Pac-man nebo Tetris. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

Další zprávy